Essays on the linkages between fertility and women's employment in Turkey: Working and mothering
Türkiye'de doğurganlık ve kadın istihdamı ilişkisi üzerine çalışmalar: Çalışma ve annelik
- Tez No: 414415
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BANU ERGÖÇMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Demografi, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Demography, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Çalışan kadın ve anne rolleri arasındaki uyuşmazlık öncelikle demografik dönüşümün bir parçası olan doğurganlıktaki düşüşü araştırmak amacıyla detaylıca çalışılmıştır. Gelişmiş ülkelerde bu ilişki üzerine yapılan çalışmalar negatif bir ilişkiden zayıflayan negatif bir ilişkiye ve hatta pozitif bir ilişkiye geçildiğini savunmuşlardır. Bu durum toplumsal yansımadaki ve kurumsal bağlamdaki değişiklerin yol açtığı çalışma ve annelik arasında azalan rol uyuşmazlığı ile açıklanmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerdeki bulgular ise yavaş ilerleyen veya halen devam etmekte olan demografik dönüşüm nedeniyle daha az belirgin bir tasvir sunmaktadır. Bu çalışmada gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye'de 2008 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması (TNSA-2008) verisi kullanılarak kadınların doğurganlığı ve istihdamı arasındaki ilişkinin altında yatan mekanizmalar incelenmektedir. TNSA-2008 evlenmiş kadınların çalışma tarihçelerini içeren ilk TNSA araştırmasıdır. Olay tarihçesi analizleri kullanılarak ayrı ayrı gebe olmayan kadınlar için gebe kalmanın, çalışmayan kadınlar için istihdama girmenin ve çalışan kadınlar için istihdamdan çıkmanın belirleyenleri analiz edilmektedir. Kullanılan yöntem, parçalı sabit üstel modellerin kullanıldığı risk modellemesidir. Sonuçlar rollerin uyuşmazlığı hipotezi perspektifinden yorumlanmaya çalışılmıştır. Bulgular yerleşim ile ilgili değişkenler kontrol edildiğinde çalışmayan kadınların çalışan kadınlara kıyasla her sıradaki gebelik risklerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca istihdam iş özelliklerine göre ayrıştırıldığında tarım sektöründe olan veya sigortasız işler gibi rollerin daha örtüşmekte olduğunun varsayıldığı işlerde gebelik riskinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Doğurganlığın istihdama etkisinin ise şu şekilde olduğu gözlenmiştir: Çalışan (özellikle ilk çocuğuna) gebe kadınların veya bebekli kadınların işten çıkma riskleri daha yüksektir. Çalışmayan kadınlar ise gebelik, küçük çocuklar veya daha fazla çocuk sayısı nedeniyle işe girmemektedirler. Bu bulgular açıkça Türkiye'de doğurganlık ve istihdam arasında iki yönlü negatif bir ilişkiye işaret etmektedir. Bu sonuç, zaman içinde işçi ve annelik rolleri arasında artan uyuşmazlıkla açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The conflict between worker and mother roles has been studied in the literature thoroughly primarily to investigate the decline in fertility as part of demographic transition. The literature on this relationship in the developed world suggested a shift from a negative relationship to a weakening negative or even a positive relationship. This is explained by the decreasing role incompatibility between working and mothering caused by changes in the societal response and institutional context. The evidence from developing countries, on the other hand, indicates a less clear picture due to slow or ongoing demographic transition. In this paper, we look at the mechanisms underlying the relationship between fertility and employment of women in a developing country context: Turkey, using data from 2008 Turkey Demographic and Health Survey (TDHS-2008). It is the first TDHS survey, which included employment histories of ever-married women. Using event history analyses, we investigate determinants of becoming pregnant given non-pregnancy, entering employment given non-employment, and exiting employment given employment, separately. The methodology is hazard modeling where piece-wise constant exponential models are applied. We try to interpret our results from the perspective of role incompatibility hypothesis. Our findings indicate that conception risks of all orders are higher for non-employed women compared to employed women when we control for residential variables. Furthermore when we decompose employment with respect to job characteristics, it is observed that risk of conceptions is higher in jobs where roles are assumed to be more compatible such as jobs in the agricultural sector and jobs without any social security. The effect of fertility on employment appears to be as follows: Employed pregnant women (especially for their first child) or women with infants have higher risks of exiting employment. Non-employed women do not enter employment due to pregnancy, young children or higher parities. These findings clearly imply a two way negative relationship between fertility and employment in Turkey. We explain this finding by increasing incompatibility between roles of working and mothering in time.