Üstün zekâlı öğrencilerin öğrenme stilleri ile ders çalışma alışkanlıkları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The evaluation of learni̇ng styles and studyi̇ng habits of the gi̇fted students according to the vari̇ety of corralati̇on
- Tez No: 414432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE YUKAY YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada, 4. ve 5. sınıf üstün zekâlı öğrencilerin öğrenme stilleri ile ders çalışma alışkanlıkları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenen araştırmada aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır. 1. 4. ve 5. sınıf üstün zekâlı öğrencilerin öğrenme stilleri ile ders çalışma alışkanlıkları arasında bir ilişki var mıdır? 2. 4. ve 5. sınıf üstün zekâlı öğrencilerin öğrenme stilleri cinsiyet, sınıf mevcudu, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu, Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen ve teknoloji başarı durumu değişkenine göre farklılaşmakta mıdır? 3. 4. ve 5. sınıf üstün zekâlı öğrencilerin ders çalışma alışkanlıkları cinsiyet, sınıf mevcudu, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu, Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen ve teknoloji başarı durumu değişkenine göre farklılaşmakta mıdır? 4. Tarama modelinde hazırlanan araştırmada, örneklem grubu 2013-2014 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili Beykoz ilçesindeki 1 özel okuldan ve Antalya ili Kepez ilçesi Bilim Sanat Merkezi'nden oransız küme örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfî örneklemi kullanılarak seçilen 72, 4. ve 5. sınıf (24 kız, 48 erkek) öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada Otrar, Gülten, Özkan (2012) tarafından geliştirilen“İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Öğrenme Stilleri Ölçeği (AÖS-İ)”, Günaydın (2011) tarafından geliştirilen“Ders Çalışma Alışkanlıkları Ölçeği”ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Uygulamalar doğrudan araştırmacı tarafından öğrencilerin öğrenim gördükleri okulda ve BİLSEM'de gerçekleştirilmiş, uygulama öncesinde araştırmanın amacına ve uygulama sürecine ait sözlü ve yazılı yönerge verilmiştir. Uygulamalar ortalama 40-45 dakika (1 ders saati) sürmüştür.
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the correlation between the learning styles and the studying habits of the 4th and 5th grade gifted students in terms of various parameters in this research. The answers have been sought to the questions below in the research which is organized properly to the relational scanning model. 1.Is there a correlation between the 4th and 5thgrade gifted students' learning styles and their studying habits? 2. Do the 4th and 5th grade gifted students' learning styles differentiate according to the success parameter of their gender, class size, the educational status of mother, the educational status of father, Turkish, Mathematics, Social Studies, Science and Technology? 3. Do the 4th and 5th grade gifted students' studying habits differentiate according to the success parameter of their gender, class size, the educational status of mother, the educational status of father, Turkish, Mathematics, Social Studies, Science and Technology? 4.In the academic year of 2013 – 2014, the sample group is consisted of 72 students from the 4th and the 5th grade students (24 female, 48 male)who are chosen by using the basic random sample which is one of the unproportional heap sampling methods from a private school in Beykoz district in Istanbul and from Science and Art Center in Kepez BİLSEM district in Antalya in the research which is prepared in the scanning model.“The Learning Style Scale developed for the Primary Education students”(AÖS-I) developed by Otrar, Gülten, Özkan (2012),“The Studying Habits Scale”developed by Günaydın (2011) and“The Personal Information Form”were used in the research. The practices were carried out in the school where the students have education and in BILSEM directly by the researcher, an oral and written instructions belonging to the aim and application process of the research before the application. The practices have lasted average 40-45 minutes (1 lesson period).