Sınıf öğretmenlerinin öğretme ve öğrenme anlayışları ile bilişsel esnekliklerinin kaynaştırmaya ilişkin öz - yeterlik algılarını yordama düzeyinin incelenmesi
An analysis on prediction levels of teaching and learning conceptions and cognitive flexibilities of class teachers relating to their self - efficacy perceptions of inclusion
  1. Tez No: 414431
  2. Yazar: ERDEM SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada kaynaştırma sınıfı öğretmenlerinin öğretme ve öğrenme anlayışları ile bilişsel esnekliklerinin, kaynaştırma eğitimine ilişkin öz yeterlik algılarını ne derece yordadığı incelenmiştir. Yordayıcı korelasyon araştırma türüne uygun olarak düzenlenen araştırmanın örneklemini İstanbul ili Kadıköy, Maltepe ve Üsküdar ilçelerinde devlet ilkokullarında görev yapmakta olan 301 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Hollende (2011) tarafından geliştirilip Bilgiç ve Meral (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlananan Kaynaştırmada Öğretmen Yeterliği Ölçeği, Dennis ve Wal (2010) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlanması, güvenirlik ve geçerlik çalışmaları Gülüm ve Dağ (2012) tarafından yapılan Bilişsel Esneklik Envanteri, Chan ve Elliot (2004) tarafında geliştirilen ve Aypay (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Öğretme ve Öğrenme Anlayışları ölçeği ile Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada; betimsel analizler, Kruskal Wallis-H testi, bağımsız grup t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler bilgisayarda“SPSS for Windows 15.0”programında çözümlenmiş, manidarlıklar minimum p.05) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is analysed that to what extent inclusive class teachers' teaching and learning conceptions and cognitive flexibilities predict their self-efficacy perceptions of inclusive education. The sample of study which is designed according to correlational research, consist of 301 class teachers working in state schools from district of Istanbul; Kadıköy, Maltepe and Usküdar. As data collection tools, Efficacy for Inclusion Scale which is developed by Hollande (2011) and adapted into Turkish by Bilgiç and Meral (2012), Cognitive Flexibility Inventory which is developed by Dennis and Wal (2010) and adapted into Turkish, by Gülüm and Dağ (2012), Teaching and Learning Conceptions Questionnaire developed by Chan and Elliot (2004) and adapted into Turkish by Aypay (2011) and Personal Information Form were used in the study. In the study, descriptive analyses, Kruskal Wallis-H Test, Independent Sample T Test, One Way ANOVA, Pearson moment correlation coefficient and multiple linear regression analyse are used. Acquired data were analyzed in computer with ''SPSS for Windows 15.0" program, significancies were examined at minimum level of p.05).