Competitive advantage and clusters: Evidence from textile, wearing apparel, carpet, automotive, tourism, and furniture clusters in Turkey
Rekabetçi avantaj ve kümelenmeler: Türkiye'deki tekstil, hazır giyim, halı, otomotiv, turizm ve mobilya kümelenmelerinden bulgular
- Tez No: 414513
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Endüstriyel bölge kavramını iktisadi düşünceyle 1890 yılında Alfred Marshall tanıştırmışsa da, kümelenme konusunu yıldızlığa yükselten Michael Porter olmuştur. O zamandan beri politikacılar, sivil toplum örgütleri, CEO'lar, danışmanlar ve akademisyenler bu konuya eğilmişlerdir. Ancak, kümelenmelerin inovasyon, bölgesel ekonomik gelişme ve milli refah gibi alanlardaki faydalarına dair birçok araştırma ve bilgi bulunmasına rağmen, bu kümelenmelerde yerleşmiş ve burada başarılı olan firmalar hakkında çok az bilgiye sahibiz. Bu nedenle işbu tez, firmaların kümelenmeler vasıtasıyla nasıl rekabetçi avantaj yarattıkları ve bunu nasıl savundukları sorusuna cevap aramaktadır. Bu çalışma, firmalar arasında performans farklılıkları yaratan firma özelliklerini bulmak için bir model oluşturmuş ve test etmiştir. Teorik model birçok değişken ve firma performansı arasındaki ilişkileri incelemektedir; iş bağlantıları, destek bağlantıları, girişimci yönelim ve stratejik öğrenme yetisi ve firma performansı arasındaki ilişkiler ve bu ilişkiler üzerinde kümelenmenin etkisi incelenmektedir. Kümelenme, coğrafi yoğunlaşma ve firmalar arası bağlantıları kapsayan iki boyut içermektedir. Türkiye'deki altı ayrı sektörde bulunan dokuz kümelenmede yer alan 160 firmadan anket toplanmıştır. Bulgular, girişimci yönelimin ve destek bağlantılarının gerek karlılık gerekse satış performansı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu, kümelenmenin de teorik modelde varsayılan ilişkilerin üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Though Alfred Marshall first introduced the concept of industrial district into economic thought in 1890, it was Michael Porter who elevated“the cluster”to stardom. Since then, politicians, non-governmental organizations, CEOs, consultants, and the academia have paid more attention to it. However, despite all the research and knowledge about the ability of clusters to promote innovation, regional economic development, and national prosperity, we know very little about the firms that operate from within these clusters and drive their success. Therefore, this thesis tries to answer the following research question: how do firms create and defend competitive advantages through clusters? The present thesis tries to build and test a model to explore the firm characteristics that lead to performance differences among firms. The theoretical model examines the relationships between several constructs and firm performance, namely, business ties, support ties, entrepreneurial orientation and strategic learning capability, while being moderated by the cluster construct. A survey conducted with 160 firms from nine clusters in six industries in Turkey was conducted. The results indicate that 'entrepreneurial orientation' and 'support ties' have a significant positive impact on both the profitability and the sales performance of the firms, but 'cluster', defined in this thesis as consisting of geographical concentration and inter-firm linkages dimensions, does not significantly moderate any of the relationships hypothesized in the theoretical model.