Similarity assessment of countries to facilitate learning from international construction projects
Uluslararası inşaat projelerinden öğrenmeyi kolaylaştırmak için ülkelerin benzerlik değerlendirmesi
- Tez No: 518787
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bilgi, küresel inşaat sektöründe önemli bir rekabet avantajı kaynağıdır. Şirketler önceki projelerindeki deneyimlerinden öğrenirler ve önceki deneyimlerini gelecek projelere aktarmanın etkili bir yolunu bulabilirlerse rekabetçiliklerini artırabilirler. Bu tezin amacı, benzer ülkelerin, müteahhitlerin benzer piyasalarda öğrendikleri dersleri gelecek projelerde proje performansını iyileştirmek için kullanabilmelerini sağlamak amacıyla nasıl gruplanabileceğini göstermektir. Bu amaçla, bu çalışmanın ilk aşamasında, uluslararası inşaat projelerinin başarısını etkileyen ev sahibi ülke faktörleri literatür taraması sonucunda tespit edilmiştir. Ülkelere özgü verileri toplamak için bir ülke değerlendirme formu tasarlanmış ve validasyonu uzmanlar tarafından yapılmıştır. Mevcut kaynakları ve uzman görüşlerini kullanarak ülke verilerinin toplanmasının ardından, Türk müteahhitlerinin projelerini sıklıkla gerçekleştirdikleri ülkeleri gruplamak için kümeleme analizi yapılmıştır. Bu tez kapsamında 39 ülke, SPSS 23.0 aracılığıyla kümeleme analizi kullanarak kümelenmiştir. Sonuç olarak, üç küme elde edilmiş daha sonra istatistiksel yöntemlerle ve uzman görüşü kullanılarak doğrulanmıştır. Son olarak, benzerliklerin belirlenmesinin ve ülkeler arasında öğrenilen derslerin aktarılmasının uluslararası inşaat projelerinden öğrenmeyi nasıl kolaylaştırabileceği tartışılmıştır. Elde edilen kümelerin statik olmadığı ve zamanla değişebileceği açıktır. Ayrıca, ülke kümeleri sadece Türk müteahhitlerinin küresel inşaat endüstrisindeki bakış açısını ve tecrübelerini yansıttığı için genelleyici değildir. Bununla birlikte, araştırma bulguları firmaların benzer ülkelerdeki deneyimlerden öğrenebileceğine ve ülke kümelerini belirlemek için kümeleme analizinin kullanılabileceğine dair bazı kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Knowledge is a major source of competitive advantage in the global construction industry. Companies learn from previous experiences and if they can find an effective way to transfer their previous experiences to forthcoming projects, they can increase their competitiveness. The aim of this thesis is to demonstrate how similar countries can be grouped so that contractors can utilise lessons learned in similar markets to improve project performance in forthcoming projects. For this purpose, at the initial stage of this study, host country factors affecting the success of international construction projects are identified through literature review. An evaluation form is designed and validated by experts to collect country-specific data. After the collection of country data using available resources as well as expert opinion, cluster analysis is performed to group countries where Turkish contractors frequently execute their projects. In this thesis, 39 countries are clustered by using cluster analysis with SPSS 23.0. As a result, three clusters are obtained and further validated by statistical methods as well as by expert opinion. Finally, how identification of similarities and transferring lessons learned between countries may facilitate learning from international construction projects are discussed. It is clear that the clusters identified are not static and may change in time. Also, the country clusters are not generic as they only reflect the Turkish contractors' perspective and experience in global construction industry. However, research findings provide some evidence that firms may learn from experiences in similar countries and cluster analysis can be utilised to identify similar country clusters.