Türkiye'de engelli politikaları ve sivil toplum örgütlerinin kentsel engelli politikalarına etkisi: Ankara örneği
Disability policy in Turkey and the effects of NGO's on disability policy at urban level: The case of Ankara
  1. Tez No: 414546
  2. Yazar: CENAY BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Public Administration, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışmanın amacı öncelikle kamu politikalarında sivil toplum örgütlerinin etkinliği meselesinin sorgulanmasıdır. Sivil toplum örgütlerinin politikalara katılımı meselesi tez kapsamında engelli politikaları bağlamında ve kentsel alan özelinde değerlendirilmiştir. Araştırmada öncelikle kamu politikalarına sivil toplum katılımına yönelik kuramsal çerçeveleri sorgulanmış, ardından engelli politikaları meselesini irdelenmiştir. Engelli politikalarında sivil toplum katılımı meselesi uluslararası kuruluşlar ve farklı ülke örnekleri üzerinden değerlendirilmiş, ardından Türkiye'de engelli politikaları sorunsalı incelenmiştir. Son olarak kentsel alandaki engelli politikalarına sivil toplum örgütlerinin katılımına yönelik kuramsal varsayımlar ve kurumsal yapılar, Ankara örneği üzerinden sivil toplum örgütlerine, kent yönetimlerine ve engelli bireylere yönelik üç ayaklı saha araştırması ile sorgulanmıştır. Sonuç olarak farklı ülke deneyimlerinden ve saha araştırması bulgularından yararlanılarak kentsel alana yönelik daha iyi bir katılım modeli geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is primarily to examine the influence of civil society organizations on public policies. The issue of involvement in policies by civil society organizations is assessed within the scope of disability policy specific to urban areas within this thesis. During the research, first, the theoretical framework for the civil society organizations' participation in public policies is examined, and then the issue of disability policy is scrutinized. The involvement of civil society organizations in disability policy is assessed on the basis of international organizations and different country examples, and the problematic issue of disability policies in Turkey is addressed. Lastly theoretical assumptions and organizational structure for the involvement of civil society organizations in disability policies in terms of urban areas are examined on the basis of Ankara example by a three-phase field research conducted with urban administrations and people with disabilities. Consequently a better participation model for urban areas is sought to be developed by considering different country examples and findings of the field research.