Bir çalışma alanı ve siyasi proje olarak kalkınma yönetimi
Development adminiatration as a field and a political design
- Tez No: 414545
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nı izleyen yıllar, dünyanın önemli değişimlere sahne olduğu yıllardır. Amerika Birleşik Devletleri'nin uluslararası sistemin hegemonik gücü olması ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin sistemi iki kutuplu hale getirmesi, eski sömürge toplumlarının bağımsızlıklarını kazanarak uluslararası sistemin aktörleri haline gelmesi başlıca önemli gelişmelerdir. Amerika Birleşik Devletleri, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne karşı giriştiği mücadelede, kalkınmayı azgelişmiş ülkelere sosyalist olamayan bir gelişme yolu olarak sunmuştur. Keynesyen ekonomi anlayışının ekonominin tam istihdamı dolayısıyla refahı sağlamasının ancak müdahale ile mümkün olduğu görüşü devlete ekonomik gelişmede yeni roller yüklemiştir. Benzer şekilde azgelişmiş ülkelerde de kalkınmayı yönetecek aktörün devlet olduğu görüşü kabul görmüştür. Kalkınma sürecinin yönetilmesini sağlayacak idari kapasitelerin azgelişmiş ülkelerde oluşturulması gerekliliği kalkınma yönetimi çalışmalarını başlatmıştır. Yönetim bilimi, iktisat, sosyoloji ve siyaset bilimi gibi farklı disiplinlerden akademisyen ve uzmanlar bu alanda çalışmaya başlamış, Birleşmiş Milletler, Birleşik Devletler Uluslararası Kalkınma Ajansı ve Ford Vakfı gibi kuruluşlar bu çalışmalara destek vermiştir. Aydınlanma ile başlayan ilerleme düşüncesi, modernleşme kuramları, toplum kuramları ve yönetim biliminin sağladığı kavramsal ve kuramsal çerçeve içinde kalkınma yönetimi çalışmaları sürmüştür. Ancak Bretton Woods uzlaşması ile başlayan dönem 1970'lerin başlarındaki dünya ekonomik krizi ile sona ermiş, ekonomiye devletin müdahale etmesi gerektiği üzerine olan uzlaşı dağılmıştır. Neoliberal politikalar ve küreselleşmenin gereklerinin şekillendirdiği yeni dönem Washington Uzlaşısı dönemidir. Böylece kalkınmanın devlet eliyle değil, piyasa vasıtasıyla mümkün olacağı tezi kabul görmeye başlamıştır. Kalkınma yönetimi çalışmaları, önce kamu işletmeciliği daha sonra yeni kamu işletmeciliği çalışmalarına dönüşmüştür. Kalkınma yönetimi terimi de yerini yönetişim ve iyi yönetişime bırakmıştır. Çalışma bu dönüşüm sürecini ve süreci şekillendiren koşulları ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aftermath of World War II had been the stage of changes with great importance such as the USA settling its hegemonic status in the international system, the Soviet Union making the world bipolar, colonized societies getting independent on their way to becoming vital actors of the international system. The development, as a non-communist way of advancing their status, presented to the underdeveloped countries by the USA within its struggle against the Soviet Union. The view that full employment in Keynesian economics can contribute to the economic wellfare only if intervened by the government brought about new roles for it to manintain economical development. In the same way, it was also accepted by underdeveloped countries that the economic operator to manage economical development was the government itself. The necessity that administrative capacities to lead the development progress in underdeveloped countries started the works for develeopment administration. Accordingly, experts and academicians in the fields as administrative science, economics, sociology, political science began to study development administration. United Nations, The United States Agency for International Development, Ford Foundation supported those works. In accordance with the thought of improvement starting alongside enlightment, modernization theory, social theoryn and administrative science which provided conceptual and theoretical framework continued development administration works. However, the process which took place with Bretton Woods Consensus ended by cause of world crisis in the early 1970's, breaking the consensus on governtment intervention to the economy, thereby wiping out the interest in development administration and putting the thought of economical improvement is only possible by means of government intevention in question. This study aims to find answer to the processes of appearance and disapperance of interest in development administration, the reasons of its failures for promises and finding out the very essence making it impossible at the time. The new age shaped by the requirements of globalization and neoliberal policies is what is called to be Washington Consensus. Thus, the thesis of development probable only with by the state intervention not that of the one through the market has begun to be embraced widely. Studies on development administration has transformed from public management to new public management by letting the term of development administration replaced with governance and good governance.