Geleneğin kültürel ekonomik değere dönüşümünde Cumalıkızık örneği
The model of Cumalıkızık in the transformation of the tradition into the cultural economic value
  1. Tez No: 414563
  2. Yazar: ADNAN PAMUKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
İlgili kaynakların taranmasından sonra bu araştırmada ele alınıp incelenen yerleşim birimi, 700 yıllık geçmişi ile tarihi, kültürel ve doğal zenginliğe sahip Bursa'nın Cumalıkızık Köyü'dür. Bu doğrultuda da bu çalışmada Cumalıkızık Köyü'nün sosyolojik, ekonomik, demografik, coğrafi ve tarihi yapısıyla ilgili genel bilgiler araştırılmaktadır. Çalışmanın esasını sahada derleme yöntemiyle toplanan veriler oluşturmaktadır. Araştırmanın gerçekleştirilmesinde Cumalıkızık köyünde tespit edilen kaynak kişilerden yararlanılmıştır. Farklı dinamiklerin etkisiyle hızla değişen Cumalıkızık Köyü'ndeki geleneksel kültürün, kültürel ekonomik değere dönüşme sürecinin incelenmesi bu çalışmanın temel amacını meydana getirmektedir. Anahtar Sözcükler Gelenek, Ekonomik Değer, Kültür, Cumalıkızık, Kültür Ekonomisi, Kültür Turizmi
Özet (Çeviri)
In this research, the village of Cumalıkızık in Bursa that has 700 years of historical, cultural and natural richness has been investigating after reviewing the related literature. In this context, the sociologic, economic, demographic, geographic and historical bases of Cumalıkızık village have been researched. The primary data of this study has been constituted by the data achieved via fieldwork method. There has been benefited from people living in Cumalıkızık village to conduct the research. The main goal of this study is analyzing the transformation process of traditional culture into cultural economic value in Cumalıkızık village that has changed rapidly with the effect of different dynamics. Key Words Tradition, Economic Value, Culture, Cumalıkızık, Economics of Culture, Cultural Tourism