İş ekipmanlarında güvenlik takibi için bir sistem önerisi: Karekod barkod uygulama
A proposal for the safety monitoring system equipment industry: Data matrix barcode application
  1. Tez No: 414575
  2. Yazar: AKBEY ELÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İş sağlığı ve Güvenliği uygulamalarının sürekliliği ve sürdürülebilirliği açısından bilgisayar yazılımları, android tabanlı mobil uygulamalar kullanmak, yani çağın getirdiği donanımları sisteme entegre etmek kaçınılmazdır. İnsan odaklı güvenlik çalışmaları yanı sıra sektörlere göre değişen iş ekipmanlarının güvenliğini sağlamak, iş kazalarının sayısını azaltmak ve sürdürülebilir güvenlik önemlerini sağlamak için son derece önemlidir. Bu anlamda süreç yönetimi internet bilgisayar bilgi işlem tabanlı olmak zorundadır. Bu çalışmanın amacı sürecin bir parçası olan iş ekipmanlarının güvenlik prosedür izlencesini '' karekod barkodlama '' ile takip ve kontrol altına almaktır. Tez kapsamında yazılımı gerçekleştirilen karekod uygulamaların yönetim sistemlerinin kaçınılmaz bir parçası olduğu düşünülmektedir. Bu amaçla iş sağlığı ve güvenliğinde dokümantasyon kontrol ve takibi için“karekod borkodlama”sisteminin uygulanmasına ilişkin bir modelleme yapılmıştır Sonuç olarak karekod barkodlama uygulamasının iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri içinde ''insan odaklı sistemleri ortadan kaldırarak, şeffaf anlaşılabilir ve sürdürülebilir bilgi bankaları oluşturabileceği iç denetim, dış denetim süreçlerini kolaylaştırabileceği gibi çıktılar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety practices in terms of the continuity and sustainability; computer software and use android based mobile applications, that era has brought the system to integrate hardware is inevitable. It is extremely important, to reduce the number of occupational accidents and ensure sustainable security measures, as well as human-oriented security studies vary according to sector ensure the safety of work equipment. In this sense, process management; must be based on internet, computer and information processing. The purpose of this study, which is part of the process of work equipment safety procedures for curriculum“data matrix barcoding”is the follow-up and take control of. The data matrix is considered within the scope of the thesis held software application is an inevitable part of the management systems. To this end, occupational health and safety monitoring and control in the documentation, have been made on the implementation of the data matrix barcoding system modeling. As a result, data matrix bar coding of the application of occupational health and safety services in human-oriented systems, eliminating transparent, understandable and sustainable knowledge base may generate the internal audit, external audit processes can facilitate outcomes have been achieved.