Hastanelerde yönetim kadrosunda çalışanlar ile diğer sağlık hizmetlerinde çalışanların (hekim ve hemşire dışı) kişisel iletişim becerilerinin karşılaştırılması: Denizli Devlet Hastanesi örneği
Hospital management team in working with the other health care workers (doctors and nurses off) comparison of personal communication skills
  1. Tez No: 414585
  2. Yazar: NEZAHAT GÜLDANE
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Hospitals, Health Care Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sözlü veya sözsüz insan için en önemli ihtiyaç iletişim kurabilmek, kendini ifade edebilmektir. İletişim süreci karşılıklı iki bireyin gerçekleştirdiği bir alışveriştir. Bu süreç gürültü olarak adlandırılan bazı faktörlerce bazen sekteye uğrayabilir. İletişimin etkin olabilmesi için bireylerin kişisel iletişim becerilerinin yüksek olması ve iletişime açık olmaları gerekir. İnsanların bir diğer önemli ihtiyacı da sağlıklı bir yaşamdır. Ancak bazı nedenlerle sağlığını kaybeden insanlar sağlık hizmeti veren hastanelere ihtiyaç duyabilir. Hastaneler, yönetim kadrosu ve sağlık çalışanları ile hizmet vermektedirler. Sağlık hizmeti için gerekli ortamı ve koşulları sağlamakla yükümlü yöneticilerin de tıbbi hizmetleri sunan sağlık çalışanlarının da iletişim becerilerinin yüksek olması gerekir. Bu çalışma hastane yönetimi ile diğer sağlık çalışanlarının kişisel iletişim beceri düzeyleri arasında fark olup olmadığının tespiti için yapılmıştır. Çalışma kapsamında, iletişim ve hastane kavramı literatür taramasıyla araştırılmıştır. Daha sonra Denizli Devlet Hastanesi'nde yapılan saha çalışmasında hastane yöneticilerine ve tıbbi hizmetler sunan sağlık çalışanlarına ( hekim ve hemşire dışı) Kişisel İletişim Beceri Envanteri uygulanmıştır. Ayrıca iletişim becerisine etki edebileceği düşünülen diğer faktörlerde çalışma kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
process of communication carried out two individual shopping. This process may be interrupted sometimes by factors which are called noise. Communication is high and the communication skills of individuals to be effective they must be open to communication. Another important people in the need for a healthy life. However, some hospitals may require health care providers who have lost health reasons. Hospitals, health care workers with the management team and serve. Obliged to provide the necessary environment and conditions for health care managers in the communication skills of health workers in providing medical services should be high. This study hospital management and other health professionals to determine whether there is a difference between the levels of personal communication skills were. The scope of work, communication and literature review examined the concept of the hospital. Then, Denizli Devlet Hastanesi and medical services field study that offers hospital administrator of health workers (physicians, nurses and non-) Personal Communication Skills Inventory. The ability to communicate with other factors thought to affect the scope of work also evaluated.