Çalışanların iyilik halinin ölçülmesi ve işe devam durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Measurement of the well-being of employees and investigetion of the relationsip between the well-being and their job status
- Tez No: 557734
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EROL HAYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma A Üniversite Hastanesi ile Özel B Hastanesi idari kadrosunda çalışan personelin iyilik halinin ölçülmesi ve iyilik hali ile işe devam durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında A Üniversite Hastanesinde çalışan 154 personelden ve Özel B Hastanesinde çalışan 70 personelden veri toplanmıştır. Anket formunda“İyilik Hali Değerlendirme Ölçeği”ve işe devam durumuna yönelik ifadeler ve demografik sorular yer almaktadır. Verilerin analizi için IBM SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistik analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Ki-Kare testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to measure the well-being of the personnel working in the administrative staff of A University Hospital and Private B Hospital and to examine the relationship between well-being and job attendance status. In this study, data was collected from 70 staff working in Private B Hospital and from 154 staff working in A University Hospital. The questionnaire includes the“Well-Being Status Scale”and statements about the attendance status and demographic questions. IBM SPSS statistical package program was used for data analysis. Descriptive statistical analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Chi-square test and correlation analysis were used in the analyzes.