Kamu ve özel hastane yöneticilerinin stratejik yönetim anlayışına bakış açılarındaki farklılıklarının süreç ve anlayış bakımından değerlendirilmesi
Evulation of the public and private hospital adminastrators; According to differences in perspective of strategic management approach in terms of process and understanding,
- Tez No: 519918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde faaliyet gösteren tüm işletmeler,değişen teknoloji ve rekabet şartları doğrultusunda varlıklarını sürdürmek ve aynı zamanda daha fazla kâr elde etmekiçindeğişik davranış şekilleri geliştirmek zorundadırlar.Bu trendin yakalanabilmesi ve korunabilmesi için planlamalar yaparak bunu iç ve dış çevre değerleriyle özdeşleştirip, analiz edip,optimum düzeyde verimli, bir o kadar da etkin kararların alınması gerekmektedir. Bu şartların sağlanma başarısı ancak üst yönetimin anlayışı, kalitesi ve öngörüsüyle ile doğru orantılıdır. Yönetici kadrosunda görev yapan kişilerin eğitim, tarz, yetenek ve anlayışları en kuvvetli katalizörlerden olup işletmelerin tüm faaliyet alanları ile bağımlılığı bulunmaktadır. Yöneticiler tarafından yerine getirilen tüm faaliyetler,yönetim biliminin kapsamı içerisine girmekte, bazı özellik arz eden davranışlar doğrultusunda literatürde Stratejik Yönetim olarak tanımlanan yönetim şekilleri oluşmaktadır. Bu yönetim şekilleri,çoğu yönetici tarafından literatürde ifade edildiği gibi tanımlanmasa bile kısmen ve bilinçsiz de olsa uygulanmaktadır. Bu araştırmada özel ve kamu sağlık kuruluşlarında yönetici kadrolarında görev yapan çalışanların, stratejik yönetim anlayışına bakış açılarını süreç ve anlayış bakımından karşılaştırarak varsa farklılıkların ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmanın sonucunda her iki araştırma grubunun da stratejik yönetim konularında bilgi sahibi oldukları, stratejik yönetim anlayışlarını uygulama yönlü istekli oldukları, strateji geliştirme konusunda ise daha ziyade planlanma yönlü algıya sahip oldukları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today all businesses have to develop different forms of behavior in line with changing technology and competitive conditions, in order to maintain their assets and generate more profits at the same time. It is necessary to make effective and efficent decisions at the optimum level for capturing and prosarving this trend by making plans, analyzing and prufying it internal and external environmental values. The success of achieving these conditions is only proportional with understanding of top management, quality and prospects. The persons who serve in the administrative staff have the strongest catalysts which are education style, talent and understanding and they are dependent on all areas of activity of the enterprises. All the activities carried out by the managers are induded in the scope of the management science forms of management which are defined as Strategic Management in the literature ocur with the help of some charasteristic behaviors. These form of management are partially and unconsciously applied even if they aren't defined as describedin the literature by most managers. In this research, it was aimed to revealthe differences of employes working in private and publich health institutions, taking charge in director staff by comparing the wiewpoints of strategic management in terms of process and understanding. At the end of research, it was reached the cocnclusions that both research groups haveknowledge in strategic management subjects, they are willing to apply strategic management subjects, they are willing to apply strategic management comprehension and have more planning perception about strategy development.