Cinsel işlev bozukluklarından empotansın psikolojik boyutları üzerine bir araştırma
A Study on the psychological aspects of erectile function disorders
- Tez No: 41459
- Danışmanlar: PROF.DR. NERİMAN SAMURCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Çalışmada, empotanlarda cinselliği yaşamada güçlükler, beden imgesi doyumu, nedensel yükleme biçimi, kontrol odağı inancı, liberal-konservatif boyutta tutumlar ve eş ilişkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle, empotanlarda cinsel sorunlar ve eşle cinsel alandaki ilişkilerin niteliğini değerlendirmek üzere, Rust ve Golombok (1983) tarafından geliştirilen Golombok-Rust Cinsel Doyum Envanteri (GRISS) erkek formunun toplumumuz için geçerlik ve güvenirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to investigate erectile dysfunction patients' difficulties in experiencing sexuality, their body image satisfaction, attributional style, locus of control beliefs, and attitudes along liberal-conservative dimension in addition to their relations with partners. As a first step to evaluate sexual problems and quality of sexual relations with partner, the reliability and validity of Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction - GRISS (Rust and Golombok, 1983) was studied in a Turkish male sample.