Eğitim kurumlarında mentorluk uygulamaları
Mentoring practices in educational institutions
- Tez No: 414605
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇAK ÇAĞLA GARİPAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı orta öğretim kurumlarında çalışan lise öğretmenlerinin gözünden, öğretmen mentorluğu uygulamalarını incelemek, bu uygulamaların bireysel ve kurumsal katkılarını ayrıca uygulamaları zorlaştıran ve kolaylaştıran etkenleri ortaya koymaktır. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını İstanbul ilinde bulunan, iyi imkanlara sahip ve mentorluk çalışmalarının uygulandığı bir vakıf okulunun lise kısmında çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmaya 3 coğrafya, 1 tarih, 2 felsefe, 5 matematik, 2 beden eğitimi, 1 resim ve 1 rehber öğretmen olmak üzere toplam 22 öğretmen katılmıştır. Aynı zamanda 6 katılımcı bölüm başkanı, bir katılımcı da müdür yardımcısı ünvanı taşımaktadır. Araştırma sonucu elde edilen verilerin düzenlenmesi ile elde edilen bulgular, öğretmenlerin mentorluk uygulamalarını, kuruma uyum sağlama, kişisel ve mesleki gelişim için gerekli gördüklerini, bazı çekinceleri olsa da bireysel ve kurumsal açıdan faydalı bulduklarını göstermiştir. Ayrıca katılımcılar tarafından, okullarında uygulanan en sistemli mentorluk çeşidinin, okula yeni gelen için uygulanan formal (aracı) mentorluk olduğu belirtilmiş, formal mentorluk uygulamalarının okula yeni gelen öğretmenin hızlı uyumu için gerekliliği ortaya çıkmıştır. Araştırmadan çıkan sonuçlara göre, zaman kısıtlılığı ve yoğun iş yükünün diğer mentorluk çeşitlerinin gerektiği şekilde uygulanışını zorlaştırdığı görülmektedir. Gerekli şartlar sağlandığında, mentorluk uygulamalarının bireysel ve kurumsal açıdan faydaları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify teacher mentoring practices on individual and corporate contributions and to express hardship and difficulty of putting them into practice from the perspective of high school teachers who are working in secondary and high schools. The research was conducted using a qualitative survey based on case study approach. The participants of this survey are high school teachers who are working in a private high school owned by a charitable fund which has a good working environment, with mentoring practices for teacher. Twentytwo participants were included in the study, consisting of three geography, one history, two philosophy, five math, two physics, one art and one counseling teacher, Six participants are heads of the departments and one participants is the deputy principal at the same time. The findings show that mentoring practices are necessary for both personal and professional development, although, some concerns were noted. In addition, participants of the study stated that widely used mentoring programs in their school is formal mentoring for new teachers during their induction program which they find that is the most useful one for their adaptability. The findings from the survey has shown that time constraints and heavy workloads of teachers prevent them implementing other kinds of mentoring programs as needed. According to the findings, when the necessary conditions are met, mentoring is beneficial for both individual and organizational development.