Ortaöğretim düzeyinde mentorlük: İhtiyaçlar ve öneriler
Mentorship in secondary education: Needs and recommendations
- Tez No: 976485
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, ortaöğretim düzeyinde uygulanan mentörlük sürecinde mentör ve mentilerin ihtiyaçlarını ve sürecin daha etkili hale getirilebilmesi için geliştirilebilecek önerileri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın amacı, mentörlük uygulamalarında bulunan öğretmenlerin ve bu uygulamalardan yararlanan öğrencilerin mentörlük sürecine ilişkin yaşantılarını ve sürece yönelik algılarını derinlemesine analiz etmektir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden temel nitel araştırma desenine göre tasarlanmıştır. Veriler, ortaöğretim düzeyinde öğrencilere mentörlük yapan öğretmenler ve mentörlük hizmeti alan öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmada mentörlük sürecinin iki tarafı olan mentör ve mentilerin algıları analitik olarak ele alınmıştır. Çalışma bu yönüyle alanyazındaki benzer çalışmalardan farklı, özgün bir nitelik taşımaktadır. Araştırma bulguları, mentörlük ilişkilerinin kurumsal yapıdan bağımsız olarak daha çok bireysel inisiyatifle şekillendiğini, ancak mentör ve menti arasında güçlü bağların ve bireyselleştirilmiş rehberliğin ön plana çıktığını göstermektedir. Mentörlerin süreci planlı, sistematik ve esnek bir yapı içinde yürüttükleri, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarını dikkate alarak hedef belirledikleri ve düzenli görüşmeler yaptıkları tespit edilmiştir. Hem mentörlar hem de öğrenciler, sürecin etkili olabilmesi için birebir, düzenli, planlı bir yapıda ilerlemesi ve kişiselleştirilmiş bir yaklaşımla uzun süreli devam etmesi gerektiği konusunda hemfikirdir. Mentörlük sürecinin sadece akademik gelişime odaklı kalmaması, öğrencinin bireysel ve sosyal gelişimini de destekleyecek biçimde çok boyutlu tasarlanması önerilmektedir. Mentörlük uygulamasının resmi olarak bir plan dâhilinde eğitim programlarına dahil edilmesi ve eğitim kurumlarında uygulanması gerekliliği çalışmanın dikkat çekici bulgularındandır. Elde edilen sonuçlar, mentörlük programlarının tasarımına, mentör eğitimine ve kaynak tahsisine yönelik somut öneriler sunarak alanyazındaki boşluğu doldurmayı ve daha etkili mentörlük modellerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the needs of mentörs and mentis in the mentöring process at the secondary education level and to propose suggestions that can make the process more effective. The purpose of the study is to deeply analyze the experiences and perceptions of teachers who are involved in mentöring practices and students who benefit from these practices regarding the mentöring process. The study was designed according to the basic qualitative research design, which is one of the qualitative research methods. The data were collected through semi-structured interviews with teachers who mentör students at the secondary education level and students who receive mentöring services, and were analyzed using the content analysis method. In the study, the perceptions of mentörs and mentis, the two sides of the mentöring process, were handled analytically. In this respect, the study has a unique quality that differs from similar studies in the literature. The research findings show that mentöring relationships are shaped by individual initiative rather than institutional structure, but strong bonds and individualized guidance come to the fore between the mentör and the menti. It was determined that mentörs carry out the process in a planned, systematic, and flexible structure, set goals by taking into account the individual needs of the students, and hold regular meetings. Both mentörs and students agree that for the process to be effective, it should progress in a one-on-one, regular, and planned structure and continue for a long time with a personalized approach. It is suggested that the mentöring process should not only focus on academic development, but also be designed in a multidimensional way to support the student's individual and social development. The necessity of including the mentöring practice in educational programs as part of a formal plan and implementing it in educational institutions is one of the striking findings of the study. The results obtained aim to fill the gap in the literature and contribute to the development of more effective mentöring models by offering concrete suggestions for the design of mentöring programs, mentör training, and resource allocation.