Kadın müdür yardımcılarının örgütsel sosyalleşme süreçleri
Organizational socialization processes of female deputy directors
- Tez No: 1004591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA DULAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı eğitim kurumlarında görev yapan kadın müdür yardımcılarının örgütsel sosyalleşme süreçlerini incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılan bu araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ve Kocaeli illerinde ikamet eden, altı devlet okulu ile altı özel okulda görev yapan toplam on iki kadın müdür yardımcısı oluşturmaktadır. Araştırma verileri, yarı yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla, müdür yardımcılarıyla yapılan yüz yüze ve online görüşmeler ile toplanmıştır. Veri analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, kadın müdür yardımcılarının örgütsel sosyalleşme süreçlerine ilişkin ön sosyalleşme, karşılaşma, değişim ve kazanım olmak üzere üç ana temaya ulaşılmıştır. İçerik analizi bulguları, örgütsel sosyalleşme süreçlerinin okul türüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Özel okullarda görev yapan katılımcıların, kurum içi mentorluk uygulamaları sayesinde sürece daha sistematik biçimde uyum sağladıkları; ancak devlet okullarında görev yapan katılımcıların, oryantasyon eksikliği nedeniyle sosyalleşme sürecini daha çok bireysel çaba ve deneyime bağlı olarak yürüttükleri dikkat çekmektedir. Elde edilen bulgular, kadın müdür yardımcılarının örgütsel sosyalleşme deneyimlerinin yalnızca örgütsel yapılarla değil, kadınları yönetsel rollerden geri planda tutmaya eğilimli ataerkil toplumsal normlarla da şekillendiğini; bu durumun kadın yöneticilerin otorite algısı, kabul görme ve kendini kanıtlama süreçleri üzerinde belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Bu açılardan ele alındığında, özellikle devlet okullarında yapılandırılmış oryantasyon ve mentorluk uygulamalarının geliştirilmesi ve yönetim kademelerinde toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik farkındalık çalışmalarının artırılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the organizational socialization processes of female assistant principals working in different educational institutions. Using the phenomenology design from qualitative research methods, the study group consists of a total of twelve female assistant principals residing in Istanbul and Kocaeli provinces and working in six public schools and six private schools. Research data were collected through face-to-face and online interviews with assistant principals using a semi-structured interview form. Content analysis was used in data analysis. The research revealed three main themes related to the organizational socialization processes of female assistant principals: pre-socialization, encounter, change, and gain. The content analysis findings show that organizational socialization processes vary depending on the type of school. It is noteworthy that participants working in private schools adapted to the process more systematically thanks to internal mentoring practices within the institution; however, participants working in public schools carried out the socialization process more based on individual effort and experience due to a lack of orientation. The findings reveal that female assistant managers' organizational socialization experiences are shaped not only by organizational structures but also by patriarchal social norms that tend to keep women in the background in managerial roles. This situation plays a decisive role in female managers' perception of authority, acceptance, and self-validation processes. From these perspectives, it is important to develop structured orientation and mentoring practices, particularly in public schools, and to increase awareness of gender equality at management levels.