Tying the knot: A comparison of marriage shows in two cultures
Bağlayıcı düğümler: Evlilik programlarının iki kültür üzerinden karşılaştırması
  1. Tez No: 414623
  2. Yazar: ŞENAY TANRIVERMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. JEFFREY WINSLOW HOWLETT, DOÇ. DR. MARY LOU ONEİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de üretilen Esra Erol'da Evlen Benimle ile, ABD'de üretilen The Bachelors adlı, evlendirme temalı iki gerçeklik gösterisinin (reality-show) geniş kapsamlı bir karşılaştırmasını sunmaktır. Analizde kullanılan yaklaşımda, medya, bilgi ve iletişim alanlarının hızla değişen dinamikleri dikkate alınarak, kişiye özellik ve mahremiyet kavramları gözetilerek hareket edilmiştir. Soruna, iki farklı kültürün penceresinden ve bu kültürlerin kendi sosyal normları ve adı konulmamış yasaları açısından bakılmıştır. Reality TV, kendini tanıtma amaçlı bir Yeni Çağ aracı olarak, yalnızca yayında kullanılmak üzere yaratılmış hipergerçek kimliklerle analiz edilmiştir. Araştırma sorularının incelenmesine iki nicel analiz hattı olarak içerik analizi ve kritik söylem analizi (CDA) kullanılmıştır. Bu bağlamda, Esra Erol'da Evlen Benimle'nin sürekli dizginleme ve ketumiyet ilkelerine bağlı kalan, ve The Bachelors'ın özgürlük, özgür irade ve demokratik bir toplumun önkoşullarına dayanan değerleri destekleyen, bireycilik ve bağımsızlığı öne çıkaran senaryolarıyla, nasıl birbirinden çok farklı iki değerler sisteminin kurulduğunu görüyoruz. Ayrıca, bu analize göre, Türk programının katılımcıları, kendi hayatları hakkında daha fazla kişisel bilgi veriyor gibidirler. Amerikan programının katılımcıları ise, mali durumları, dini veya siyasi inançları gibi kişisel bilgilerini daha az açıklıyor gibi görünmekte, ancak duygularını ifade etme ve cinsellik bakımından belirli bir özgürlük sergilemektedirler.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to provide an extended comparison of two marriage-based reality shows, Esra Erol'da Evlen Benimle, produced in Turkey, and The Bachelor, produced in the USA. The approach used in the analysis operates through the notions of privacy and intimacy, taking into account the fast-changing dynamics of media, information and communications. The problem is seen through the prism of two different cultures and their respective social norms and unspoken laws. Reality TV as a New Age tool for self-promotion is analyzed together with hyperreal identities created only for the purposes of the broadcast. Content analysis and critical discourse analysis (CDA) are used as two qualitative analytical guidelines to study the research questions. In this context, we see how two very different systems of values are established through the scripts of the two shows, Esra Erol'da Evlen Benimle continuously complying with the principles of restraint and discretion, and The Bachelor promoting values based on freedom, free will and postulates of a democratic society, putting forward individualism and independence. Also, according to this analysis, participants of the Turkish show seem to reveal more personal information about their lives. The participants of the American show, on the other hand, seem to reveal less personal information, such as their financial status, religious or political beliefs, but exercise certain freedom in terms of expressing their feelings and sexuality.