Ticari nitelikteki (tacirler arasında) satış sözleşmelerinde satış bedelinin tahsili için açılan itirazın iptali davaları
Action for annulment of objection to collect sale price in the commercial sales contracts
  1. Tez No: 414671
  2. Yazar: YASEMİN YÜCESOY YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN BAŞALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Satış sözleşmesi, ortaya çıktığı günden beri, insan hayatının vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Satış sözleşmesinin ticari hayattaki uygulamalarının yaygınlığı, devletlerin bir takım antlaşmaları kabul ederek bunları iç hukuklarının bir parçası haline getirmiş olmaları nedeni ile uluslararası ticaret hacminin artması, satış sözleşmesinin önemini iyice artırmıştır. Özellikle bu sözleşmenin ifa edilmemesi ya da gereği gibi ifa edilmemesi nedeniyle uygulamada çok sayıda dava açılmaktadır. Ticari nitelikteki satış sözleşmesi, TTK'na göre tacir sıfatını haiz olan gerçek kişi veya tüzel kişi tacirler arasında yapılan satış sözleşmesidir. Yapılan satış sözleşmesinin ticari satış sözleşmesi olarak nitelendirilebilmesi için, sözleşmenin her iki taraf açısından da ticari bir amaçla yapılmış olması gereklidir. Ticari nitelikteki satış sözleşmelerinde, satıcı taraf, satış bedelinin ödenmemesi üzerine, satış bedelini tahsil edebilmek için alıcı aleyhine alacak davası açabileceği gibi, alacak davası açmadan doğrudan ilamsız icra takibi yaparak, bu takibin itiraza uğraması halinde ise itirazın iptali davası açabilecektir. İtirazın iptali davası, yargılama ve ispat hukuku açısından genel hükümlere tabi olup, kesin hükmün hukuki sonuçlarını doğurur. Bu tür davalarda, tanık delili oldukça nadiren başvurulan, zayıf bir delildir. TTK'nın 18'inci maddesinde düzenlenen her tacirin, ticaretine ait bütün faaliyetlerinde basiretli bir iş adamı gibi hareket etmesi gerektiği ilkesi, ticari nitelikteki satış sözleşmelerinde ispat söz konusu olduğunda sıkı sıkıya uygulanır.
Özet (Çeviri)
Sales contract became an indispensable factor for the humanbeing, date from it's emergence. Due to the commonness of the sales contract in the commercial life and the States' making them a part of their domestic law by accepting some agreements, the growing commercial capacity increased roundly the importance of sales contract. Especially by not executing or inadequately executing is being charged in practice. According to Turkish Commercial Code (TTK), commercial sales contract is a contract between real people or juridical people who are merchants. To be able to mention the sales contract as commercial sales contract, the contract must be made for the intension of commerce by both parts. In the commercial sales contract, seller party in the situation of not paying the sale price, not only can sue a law suit, but also execute enforcement proceedings without judgement before action of debt to collect the sale price. In the situation of denial, the seller can sue action for annulment of objection. Action for annulment of objection is dependent on the general rules of procedures for judgement and burden of proof and prompts the legal consequences of the definite judgment. In such cases witness evidence which is a weak evidence is seldom used. The principle which is related to the every merchant's treat about behaving like a prudent businessman in every commercial situation arranged in TTK article 18th., is executed firmly when the proof is the subject in the commercial sales contract.