The Role of World Trade Organization membership in foreign direct investments: Russia evidence
Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliğin doğrudan yabancı yatırımlardaki rolü: Rusya örneği
- Tez No: 414672
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OKAN AYBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Küreselleşme günümüzde, herkesin yaşam dinamiğini çeşitli yönlerle tanımlayan önemli bir olgudur ve kültürel ve ekonomik faaliyetlerde karşılıklı artan bir bağımlılık yaratmaktadır. 1970'lerden itibaren ülkeler arası ekonomik etkileşim hızla artmış ve ülkeler arası politik ve ekonomik etkileşimi geliştirmek için bir takım organizasyonlar kurulmuş olup, bunlardan biri de Dünya Ticaret Örgütü'dür. Rusya'nın, ekonomisini gelişen yeni dünyaya entegre etme çabası anlamında olan Dünya Ticaret Örgütü'ne üyelik yolculuğu, Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra ülkenin toparlanma sürecinde önemli bir rol oynamıştır. Bu tez; Rusya'nın doğrudan yabancı yatırımları ile Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliği arasındaki ilişkiyi, Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne kabulüne bağlı olarak gelişen ekonomik durumunda, özellikle Rusya'nın doğrudan yabancı yatırımları ve söz konusu yatırımların bütün ekonominin büyümedeki rolüne odaklanarak sorgulamaktadır. Bu tezde; temel konu ayrıca, Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne başvurma nedenleri, üyeliğe kabulünü teminen ülkede yapılan ekonomik reformlar ve doğrudan yabancı yatırımların bölgesel ve sektörel dağılımları ışığında tartışılmıştır. Çeşitli yazarların makaleleri bu doğrultuda sorgulanmış ve uygun yerlerde alıntılar yapılarak aktarılmıştır. Değişkenlerdeki sapmaların ekonomik göstergeler üzerindeki etkilerini görebilmek amacıyla birçok metot kullanılarak 2000-2012 yılarını kapsayan bir veri analizi yapılmıştır. Ayrıca, bulguların değerlendirilmesi sonrasında, Rusya'nın gelecekteki doğrudan yabancı yatırımlarını tahmin etmek üzere bazı yöntemler kullanılmıştır. Çalışmanın son kısmında, bulgulara göre Dünya Ticaret Örgütü'nün Rusya Federasyonu'nun ekonomik durumundaki gelişmede önemli bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Dahası tahmin sonuçlarına göre de, Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmasından sonra Rusya'nın doğrudan yabancı yatırımının gelecek yıllarda artacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization is a major phenomenon that defines the dynamics of everyone's lives in various aspects today and is generating further interdependence of cultural and economic activities. Since 1970s economic interaction among states boosted and several organizations have been established for enhancing political and economic interaction between states, one of which is World Trade Organization (WTO). Russia's journey to membership in WTO, as an effort to integrate its economy to the emerging new world, has played a significant role in the country's recovery following the dissolvation of the Soviet Union. This thesis examines the relationship between the foreign direct investment (FDI) of Russia and being a member of WTO by touching upon the improvement of the economic conditions in the Russia in relation to its accession into the WTO, particularly focusing on FDI and its role on the overall growth of the economy. On this paper, the matter is also discussed in light of Russian Federation's grounds of application to WTO, economic reformations within the country to enable its accession and structure of the FDI (regional and sectorial distribution). Papers from various authors have been cross examined and references are given to these authors where appropriate. A thorough data analysis from 2000 to date has been conducted using various methods (please see results and findings for details) in order to see the effects of the changing variables to economic indicators. Moreover, following the evaluation of the findings some estimation techniques were used to estimate the future FDIs of Russia. In the last part of this work, according to the findings, it has been concluded that the WTO has played a significant role in the improvement of Russian Federation's overall economic conditions. Moreover, according to the estimation results, FDIs will continue to increase in coming years after being a member of WTO.