İnternette sivil itaatsizlik
Civil disobedience on the internet
  1. Tez No: 414670
  2. Yazar: SERKAN BÜYÜKÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı; politik ve/veya hukuksal sonuç doğuran sivil itaatsizlik eylemlerini, tarihsel ve kültürel olarak özgün bir mecra olan İnternet'te yapılandırmaktır. İnternet'in günlük yaşamda kendine önemli bir yer edinmesi ve hak mücadelelerinde etkin bir mecra olarak kullanılması, böyle bir çalışmanın varlığını gerekli kılmıştır. Fiziksel alanda yerleşmiş olan sivil itaatsizlik eylem pratiğini yeni bir mecra olan İnternet'te yapılandırmak eylemin meşruiyeti, kamu yararı gibi sorunları beraberinde getirir. İnternet'in tarihsel ve kültürel kendine özgü koşullarını tanımlamak, fiziksel alanda yerleşmiş olan sivil itaatsizliğin teorik ve pratik sorunlarına çözüm bulmak için gerekliliktir. İnternet üzerinden yürütülen hak mücadelesinde“İnternet'te Sivil İtaatsizlik”kavramını tüm boyutlarıyla açığa çıkarmaya çalışmak, diğer aktivizm repertuarlarından ayırarak yaratıcı ve etkin sonuçlarını göstermek nedeniyledir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to construct the political and/or legal consequence-bearing civil disobedience acts in the historically and culturally unique course of the Internet. The fact that the internet has gained a special place to itself in daily life and became an effective course in the human rights protests, made a work of this kind a necessity. To construct the practice of the act of civil disobedience in the Internet, which has settled in physical space, brings the issues like the“public good”or“legitimacy of the act”with itself. To define the historically and culturally specific terms of the Internet is a necessity to find solutions to both theoretical and practical issues of civil disobedience that has settled in physical space. The reason to expose the concept of“Civil Disobedience on the Internet”with all its dimensions in the human rights activism that is performed on the Internet, is to separate it from other repertoires of activism and with it to show its creative and effective results.