Adli bilişim yazılım ve donanımların analizi
Analysis of computer forensic software and hardware
  1. Tez No: 414681
  2. Yazar: İSMET KAHİYE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEYLA KESER BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, Dünya üzerinde mahkemelerce kabul görmüş adli bilişim yazılım ve donanımlarının analizi yapılarak, karşılaştırılması yapılmıştır. Adli Bilişim alanında kullanılan bu yazılım ve donanımların bir çok özelliği vakalar göre özel olarak değerlendirilmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber bir çok suç türünde dijital verilerin kullanıldığı görülmüştür. Suç ve suçluların tespiti amacıyla bu dijital veriler ön plana çıkmış, giderek çoğalmaya başlamıştır. Bu dijital verilerin incelenmesi için farklı firmalar tarafından yazılım ve donanımlar üretilmiştir. Tez içerisinde adli bilişim için kullanılan Guidance Software firmasının ürünü olan Encase ve Accessdata firmasına ait olan FTK yazılımları karşılaştırılmıştır. Her bir vaka için laboratuvar ortamı kurulmuş ve incelemeler yapılmıştır. Bu incelemeler sonucunda yapılan değerlendirmeler tezde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, computer forensics software and hardwares, those have been globally accepted by courts, have been analyzed and have been compared. A lot of features of these hardwares and softwares which are used in computer forensics area have been evaluated specially. Following the improvements in technology it has been seen that in many kinds of crimes, digital datas are used. These digital datas have gained importance to be able to detect crime and criminals and have increased so far. Hardwares and softwares have been produced to examine these different datas by different companies. In this thesis, Encase software of Guidance Software Company and FTK sotware of Accesdate Company which have been used in computer forensics have been compared. For every case, laboratory enviroment has been built up and examinations has been done. Evaluatins concluded at the end of these examinations are in this thesis.