Bilişim suç türlerinden biri olan dağıtık servis dışı bırakma (DDOS) saldırılarının önlenmesindeki hukuki ve teknik zorluklar
The Technical and legal challenges in preventing distributed denial of service attacks as a type of cyber crime
- Tez No: 414682
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hukuk, Computer Engineering and Computer Science and Control, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, bilişim suç türlerinden dağıtık servis dışı bırakma saldırılarının soruşturmasında yaşanan teknik ve hukuki zorluklar incelenmiştir. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken, suçlular da bu teknolojileri kullanarak kendilerine çıkar sağlamaya çalışmaktadır. Bu suç türünü diğer klasik suç türlerinden ayıran önemli unsurlar bu suçu işleyen suçlular teknolojinin sağladığı anonimlik sayesinde rahatlıkla izlerini kaybettirebilmeleri ve daha kolay bir şekilde bir çok kişiye ulaşarak onları mağdur edebilmeleridir. Tezde dağıtık servis dışı bırakma saldırılarında suçlunun hangi yöntemlerle kendini saklayıp, mağdura hangi yöntemlerle saldırı yaptığı ele alınmıştır. Bu tür suçlara yönelik ülkemizdeki kanuni düzenlemeler ve uluslararası düzenlemelere yer verilmiş, teknik açıdan hangi tür önlemler alınması gerektiğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, technical and judicial difficulties in investigation process of denial of service attack which is one kind of cyber crimes have been examined. While technology eases our lives, criminals use this technology to make a profit for themselves at the same time. Main elements which eliminates this type of cyber crime from other classical crimes are that these criminal who commit this crime can easily make their tracks lost with anonymity and that they can make many people victims of this crime by reaching many of them easily. In thesis, the methods of criminals to hide themselves and the methods of attacks to the victims , which are committed as denial of service attacks, have been discussed. Legal regulations in our country and other international regulations containing these kinds of crimes have been examined, it has been argued that which kinds of measures can be taken technically.