Mobil cihazlarda adli bilişim
Mobile forensics
- Tez No: 414695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bilişim teknolojileri dünyasında yaşanan gelişmeler yaşantımıza birçok kolaylık sunmuş olmasına rağmen güvenlik ihtiyacını ve ahlaki, sosyal sorumlulukları da beraberinde getirmiştir. Özellikle mobil teknoloji alanındaki gelişmelere paralel olarak akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması, akıllı telefonlar üzerinden işlenen bilişim suçlarının artmasına sebep olmuştur. Bilişim suçlarının akıllı telefonlar üzerinden işlenmesindeki artış ise bu konudaki bilişim suçlarının incelenmesi gerekliliğini doğurmuş ve birçok analiz yazılımları/metotları üretilmiştir, adli bilişim suçları alanında akıllı telefon ve cep telefonlarının incelenmesi alt başlığı oluşmuş, yalnızca bu konuyu inceleyen uzmanlık alanları doğmuştur. Bu çalışmada akıllı telefonların adli bilişim kapsamında incelenmesi ile ilgili önemli detaylar çeşitli telefon, yazılım, uygulama ve çalışmalar karşılaştırılarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The advancements in Information Technology presents comfort in our daily lives. On the other hand these advancements brings with it the need for security and social responsibilities. Especially in parallel with these advancements, proliferation of smart-phone usage increased the Information Technology Crimes committed using smart-phones. The increase in the Information Technology Crimes created the need for investigation of such crimes and many different analysis techniques/devices have been developed for fighting against them. In addition, Forensic Investigation of Smart-Phones became an area under Forensic Investigation and an expertise called“Smart-Phone Forensic Investigation”is born. In this study, the Smart-Phone Forensic Investigation has been explored by delving into the details of several smart-phones, forensic application/software and studies