Psychosomatic symptoms and emotions: The relationship among emotion regulation, demographic variables, and psychosomatic symptoms in a university sample
Psikosomatik semptomlar ve duygular: Bir üniversite örnekleminde duygu düzenleme, demografik değişkenler ve psikosomatik semptomlar arasındaki ilişki
- Tez No: 414694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇATAY ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı çeşitli demografik, ailesel ve duygusal faktörlerle psikosomatik semptom geliştirme eğilimi arasındaki ilişkiyi bir üniversite örnekleminde incelemektir. Literatür taraması psikosomatik semptom geliştirme eğilimi üzerinde duygu düzenleme zorluklarının bir etkisi olabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda psikosomatik semptom geliştirme eğiliminin bazı demografik ve ailesel değişkenlerle ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu araştırmada, psikosomatik semptom geliştirme eğiliminin bireyin duygu düzenleme kapasitesi ve zorlandığı duygu türüyle ilişkisi incelenmiştir. Katılımcıların ebeveynlerin sağlıklarına dair şikayetleri ve ebeveynlerinin tıbbi tanı alıp almaması da araştırma dahilinde göz önünde bulundurulmuştur. Bu değişkenler Korelasyon, ANOVA, ve Çoklu Regresyon Analizleri ile değerlendirilmiştir. Örneklem 282 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcılar Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Duygu Yönetmimi Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Somatizyon Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar duygu düzenlemesindeki zorlukla psikosomatik semptom geliştirme eğilimi arasında ilişkiyi doğrulamıştır. Özellikle kaygı ve üzüntünün düzenlenememesi ve aleksitimi ile psikosomatik semptom geliştirme eğilimi arasındaki ilişkiler anlamlı bulunmuştur. Ebeveyn sağlık problemleri, katılımcının tıbbi öyküsü, cinsiyet, ve annenin eğitim seviyesi de bu örneklemde psikosomatik semptom sıklığını öngören anlamlı değişkenler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between several demographic, familial and emotional factors and the tendency to develop psychosomatic symptoms in a university population. A survey of the literature shows that difficulties in emotion regulation may have an impact on the tendency to develop psychosomatic symptoms. Furthermore, the tendency to develop psychosomatic symptoms has been found to be related to a number of demographic and familial variables. In this study, the tendency of developing psychosomatic symptoms was investigated in relation to the individuals' emotion regulation capacity and the kind of emotion that the individual has most difficulty with. Parental health complaints and whether or not the individuals or his or her parents have been diagnosed medically were also taken into consideration. Those variables were evaluated with Correlational, ANOVA and Multiple Regression Analyses. The sample was composed of 282 undergraduate students. They were evaluated with a Demographic Form, Parental Emotion Management Scale, Toronto Alexthymia Scale, and Somatization Scale. The findings confirmed the relationship between difficulties in emotion regulation and the tendency to develop psychosomatic symptoms. In particular, the relationships between emotion dysregulation of worry and sadness, alexithymia and the tendency to develop psychosomatic symptoms were found to be significant. Parental health problems, individual's medical history, gender and maternal education level were also found to be significant predictors of frequency of experiencing psychosomatic symptoms in this sample.