Kendi kendini denetleme, bakış ve sosyal çevre arasındaki ilişki: Bağdat Caddesi örneği
The Relation between self regulation, gaze and social sphere: The case of Bağdat Avenue
  1. Tez No: 414698
  2. Yazar: DUYGU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KÖMEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı gündelik hayatta kamusal alanda bakış, görünürlük ve kendini denetleme arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bireylerin hem maruz kaldığı hem de kullandığı bakışın, kendini denetleme mekanizmalarına etkisi eleştirel söylem analizi kullanılarak incelenmiştir. Saha olarak İstanbul- Bağdat Caddesi seçilmiştir. Burada zaman geçiren 7 katılımcı ile derinlemesine röportajlar gerçekleştirilmiştir. Konuşmalar ses kayıt cihazıyla kaydedilmiş ve yazı dökümleri yapılmıştır. Özne pozisyonları, ana akım söylemler açısından bu röportajlar incelenmiştir. Analizler kendini denetleme, idealize edilen kimlikler, rasyonalite, tutarlı olma baskısı, görünürlük, görünürlüğün sosyo ekonomik boyutları, toplumsal cinsiyet, bakışa dair özne pozisyonları açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relationship between the gaze, the visibility and the process of self-regulation in the public space that everyday social interactions are embedded within. The effect of the gaze that is both exposed and used by social actors on the mechanisms of self-regulation was investigated using critical discourse analysis method. Bagdat Avenue in Istanbul was selected as the research field. Within the scope of the research methodology, the in-depth interviews were conducted with 7 respondents. The interviews were recorded with digital voice recorder and their transcriptions were made. They have been analysed in terms of how different subject positions might be opened up or closed down by dominant or hegemonic discourses. Finally, the analyses have been evaluated with regards to self- regulation, idealized identities, rationality, the pressure of being consistent, visibility, socio-economic dimensions of the visibility, gender and emerging subject positions.