A Critical study of the moral status of non - human animals in Western ontology and ethics
Batı ontolojisi ve etiğinde insan harici hayvanların ahlaki statüsü üzerine eleştirel bir çalışma
- Tez No: 414699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN VANESSA ANSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı Batı felsefesinde insan harici hayvanlar hakkındaki ontolojik ve etik paradigmalar ve bu paradigmaların insan harici hayvanların –çıkarlarının ya da kendilerinin kendi içlerinde ahlaki olarak önem taşımaları manasında- ahlaki statüleri hakkında ortaya koyduğu açıklamalar üzerine genel bir bakış sunmaktır. Çalışma katı bir tarihsel sıra izlemek yerine konuyla ilgili olan üç kavram üzerine odaklanır: İlk olarak Antik Yunan felsefesinde akıl yürütme ve anlamlı konuşma manalarına gelen «logos», ardından acıyı ve hazzı deneyimlemeyi mümkün kılan bir bilinç formu manasına gelen «hissedebilirlik» ve son olarak da çiğnenemez ahlaki (yasa öncesi) haklara sahip olan bir varlığı tanımlayan «ahlaki kişi» kavramları. Bu kavramlara odaklanarak, logosun insana özgü bir karakteristik olarak“icadıyla”insan harici hayvanların ahlaki kaygıdan dışlanmaları arasındaki ilişkiyle birlikte, insan harici hayvanların çektikleri acının ve çıkarlarının eşit gözetilmesini öneren faydacı etik kuramların pratik sonuçları ve sınırlılıkları da sorgulanmıştır. Bu kavramların şekillenmesine katkıda bulundukları kuramlarla birlikte sunulmalarının ve tartışılmalarının ardından çalışma, hissedebilirliği eşit ahlaki gözetim için tek önşart olarak kabul eden bir ahlaki haklar yaklaşımının tutarlı ve gerekçelendirilmiş bir görüş olduğu ve bu yaklaşımın pratikteki anlamının insan harici hayvanların bir 'şey' ya da 'kaynak' olarak tanımlanmalarının terk edilmesini gerektireceği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research study is to provide an overview of ontological and ethical paradigms on nonhuman animals in Western philosophy and the accounts those paradigms give on the moral status of animals, in the sense that whether interests of nonhuman animals or nonhuman animals themselves morally matter for their own sake. Instead of strictly following a chronological order; this study is maintained on three key concepts that are related to the subject: First, the Antique Greek concept of « logos » in the sense of reasoning and meaningful speech, then the concept of « sentience » which refers to a certain form of consciousness that enables a being to experience pain and pleasure, and finally the concept of « moral personhood » which designates a being who possesses inviolable moral (prelegal) rights. By focusing these concepts, the historical relationship between the“invention”of logos as a characteristic that is distinctively human and the exclusion of nonhuman animals from moral concern is inquired, as well as, practical implications and limitations of utilitarian ethics that propose the equal consideration of suffering and interests of nonhuman animals. After having presented and discussed these concepts along with the different theories that have contributed to their shaping, the work concludes that a moral rights approach that holds sentience as the only prerequisite for the equal moral consideration is a consistent and justified position and in practice this position would mean that account of nonhuman animals as a 'thing' or as a 'resource' is needed to be abandoned.