The Representation of the AKP ideology within the Turkish children cartoon series Pepee
AKP ideolojisinin Pepee adlı Türk çizgi filmine yansıması
- Tez No: 414697
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kitle iletişim araçları, egemen ideolojinin yayılmasında ve yeniden üretilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle birden fazla duyuya hitabedebilirliği ve her sosyo-ekonomik duzeydeki aileye ulaşabilirliği sayesinde televizyon bu hususta oldukça etkilidir. İzleyici kitlesi çocuk olduğunda ise, durum daha da hassasiyet kazanmaktadır çünkü çocuklar televizyondan aldıkları mesajları sorgulamaksızın bilgi dağarcıklarına eklemektedirler (Bandura, 1986). Bu çalışmanın temel amacı son dönemlerde bir çok çocuğun severek izlediği Pepee çizgi filminin söylem analizini ve içerik analizini yapmaktır. Tez kapsamında, 2008 yılının Eylül ayından 2015 yılının Ocak ayına kadar geçen sürede yayınlanan 211 bölüm Pepee incelenmiştir. Ortalama 11 dakika süren bölümlere internet aracılığı ile ulaşılmış, bölümler indirilmiş, arşivlenmiş ve analiz edilmiştir. Yapılan araştırmaların ve incelemelerin sonucuna gore ilk Türk yapımı çizgi filmi olan Pepee'nin bir çok yönden egemen ideolojiyle paralellik gösterdiğini söylemek mümkündür. Bu benzerlikler ataerkil motifler, dini öğeler, aile ilişkileri, kadın-erkek eşitsizliği ve batı karşıtlığı olarak beş ana başlık altında toplanmıştır. Söz konusu hususlar genellikle bölümlerde kullanılan dile, müziğe, karakterlerin kıyafet ve aksesuarlarına, bölümlerde yenilen yemeklere, içilen içeceklere, karakterlerin oynadıkları oyunlara, birbirleriyle olan ilişkilerine, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel durumlarına yansımıştır.
Özet (Çeviri)
Mass media play a significant role in the reproduction and dissemination of the government ideology due to its ability to reach thousands, millions and even billions of people. The aim of this thesis is to analyze and evaluate the first Turkish cartoon series“Pepee”in relation to the Turkish ruling party AKP's ideology. Representation of the governing ideology through children cartoons plays an important role in the construction and formation of children's political identity. This is a descriptive study utilizing a qualitative research design. The sample of the study consists of eight seasons of the Pepee cartoon series that comprised of 211 episodes. Research data was analyzed both using the methods of content analysis and discourse analysis. Based on the analysis, it was observed that the Pepee cartoon series did contain several messages in line with the AKP ideology. It was revealed that the AKP's ideas about patriarchy, family values, Westernization, Islam and gender dimensions were strongly reflected within the cartoon series through the language used in the episodes, food and beverages, colors and style of clothing, the socio-cultural and socio-economic status of the characters, emotional situations and the games played by the characters throughout the episodes.