Cultural difference as a determinant in foreign direct investment flows
Doğrudan yabancı yatırımları belirleyici etken olarak kültürel farklılıklar
- Tez No: 414713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN VOLKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Literatürde Doğrudan Yabancı Yatırımları (DYY) belirleyicileri faktörler son zamanlarda birçok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Bu tezde,ise kültürel farklılıkların Doğrudan Yabancı Yatırımlar üzerindeki etkisi incelendi. Bu amaçla çekim modeli 29 OECD ülkesinin 1996-2012 yılları arasında yapmış olduğu Doğrudan Yabancı Yatırımları üzerine uygulandı. Kültürel farklılıkları ölçmek için Hofstede'in oluşturduğu altı boyutlu datasetini iki farklı yaklaşım ile kullandım. İlk yaklaşımda, Hofstede'in altı kültürel boyutunu ülke düzeyinde tek bir değişkende topladım. İkinci yaklaşımda, hangi boyutun Doğrudan Yabancı Yatırımlar üzerinde etkili olduğunu bulmak için her bir boyutu birbirinden bağımsız ayrı ayrı kullandım. Hofstede'in boyutları güç uzaklığı, maskülenlik, belirsizlikten kaçınma, müsamaha, bireycilik ve uzun vade oryantasyonudur. Birinci yaklaşımın sonuçları ülke boyutunda kültürel farklılığın Doğrudan Yabancı Yatırımları düşürdüğünü ortaya koydu. Boyutsal analizde ise ülkeler arasındaki maskülenlik, belirsizlikten kaçınma ve müsamaha boyutlarındaki farklılıkların Doğrudan Yabancı Yatırımları düşürdüğü gözlemlendi. Genel kanının aksine, güç uzaklığı ve uzun vade oryantasyonu gibi bazı kültürel boyutlardaki farklılıklar ülkeler arasındaki Doğrudan Yabancı Yatırımları artırıyor. Dolayısıyla çalışmamız firmaların doğrudan yabancı yatırım tercihinde bulunurken farklı kültürel faktörleri göz önünde bulundurduğunu ispat eden bir çalışmadır. Diğer yandan, kültürün bütün boyutlarının Doğrudan Yabancı Yatırımlar üzerinde etkiye sahip olmadığını bireyselcilik boyutu üzerinden istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edemeyerek bulduk. Ayrıca bu çalışma, bildiğimiz kadarıyla OECD ülkeleri için kültürel farklılıkların Doğrudan Yabancı Yatırım tercihlerini etkilediğini ortaya koyan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Determinants of Foreign Direct Investment (FDI) have been investigated by several researchers recently in the literature. In this thesis, the effect of cultural differences on Foreign Direct Investment flows is investigated. For that reason, Gravity Model is used on Foreign Direct Investment flows of 29 OECD source countries between 1996-2012. For cultural differences, I use Hofstede's six dimensional dataset in two different approaches. In the first approach, I compound six dimensions of dataset into one variable on country level. In the second approach, I use every dimension of database separately one by one to find out which dimension is effective on Foreign Direct Investment flows. Hofstede's dimensions are named as power distance, masculinity, uncertainty avoidance, indulgence, individualism and long term orientation. Results of the first approach indicate that cultural differences between countries on aggregate level reduce FDI flows among countries. On dimensional analysis, differences on masculinity, uncertainty avoidance and indulgence between source and receipt countries reduce FDI flows. On the contrary to the general idea some differences in the cultural differences increase FDI flows between countries like power distance and long term orientation. Our results demonstrate that firms are considering different dimensions of culture when they are deciding to invest. On the other hand, every dimension of culture has no effect on Foreign Direct Investment flows, as our results indicate that there is no significant result for individualism dimension. Last, to the best of my knowledge, my thesis is the first to prove that cultural distance is a determinant for FDI flows of OECD countries.