Maternal developmental expectations for preschool aged children: Comparison across different education groups
Annelerin okul öncesi dönemdeki çocukları için gelişimsel beklentileri: Eğitim seviyesine göre bir karşılaştırma
  1. Tez No: 414712
  2. Yazar: ÇAĞLA SEDEF GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çocuk gelişimi ile ilgili ebeveyn bilişleri önemli bir bilgi kaynağı olarak görülmektedir. Bu bilişlerin ebeveynlere çocuklarının gelişimini takip edebilmek için bir referans noktası sağladığı ve ebeveynlere ebeveynlik davranışlarını düzenlemekte yardımcı olduğu düşünülmektedir. Kültürel ve sosyoekonomik değişkenlerin ebeveynlik bilişlerini ve ebeveynlerin değer yargılarını etkileyen önemli faktörler olduğu bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı; farklı eğitim seviyelerinden Türk annelerinin okul öncesi çocuklar için altı kategorideki gelişimsel becerilerle ilgili yaş beklentilerini karşılaştırmaktır. Katılımcılar İstanbul'da yaşayan ve okul öncesi dönemde en az bir çocuğu olan annelerden oluşmuştur. İlkokul mezunu 48, lise mezunu 36 ve üniversite mezunu 60 anne vardır. Anneler bu çalışma için geliştirilen Gelişimsel Beklentiler Ölçeği ve Gelişimsel Becerilerin Önemi Ölçeği'ni doldurmuştur. Yüksek eğitim seviyesinden anneler (lise mezunu ve üniversite mezunu) sosyal beceriler, sosyal uyum, kendini ortaya koyma ve bilişsel beceriler alanlarında ilkokul mezunu annelerle karşılaştırıldığında daha düşük yaş beklentileri belirtmiştir. Davranışsal özerklik ve duygusal olgunluk alanlarında ise grup farklılığı bulunmamıştır. Gelişimsel becerilere verilen önem açısından, yüksek eğitimli ve düşük eğitimli anneler arasındaki tek fark sosyal uyum alanında ortaya çıkmıştır, düşük eğitimli anneler bu alandaki becerilere daha çok önem vermektedir. Belirli bir alandaki gelişimsel becerilerle ilgili, annelerin yaş beklentileri ve annelerin bu becerilere verdiği önem arasında anlamlı bir korelasyon gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Parental cognitions on child development are regarded as an important source of information. These cognitions are thought to provide parents with a reference point to follow child development and help parents to shape their parenting behaviors. Cultural and socio-economic variables have been found to be important factors influencing parental cognition and values with regards to child development. Present study aims to compare age expectations of Turkish mothers with different levels of education with regards to the development of six categories of developmental skills in their preschool aged children. Participants were mothers living in Istanbul who had at least one preschool-aged child. There were 48 primary educated, 36 high school educated and 60 university educated mothers. They completed Developmental Expectations Questionnaire and Importance of Developmental Skills Scale which were developed for this study. Mothers with higher levels of education (high school and university graduates) were found to have lower age expectations for the development of skills in the areas of social skills, social compliance, assertiveness and cognitive skills in comparison to mothers with only primary school education. There were no group differences in the areas of behavioral autonomy and emotional maturity. In the area of importance given to different developmental skills, the only difference between higher and lower educated mothers appeared in the domain of social compliance with lower educated mothers assigning importance to these skills. Significant correlations was not observed between age expectations for a particular type of developmental skill and the importance given to that skill by the mothers.