Ebelik öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılık düzeylerinin karma yöntemle incelenmesi
Examination with mixed method of interculturalsensitivity levels of midwifery students
- Tez No: 684389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TOPATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, ebelik öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılık düzeylerinin nicel ve nitel yöntemlerle incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Çalışmanın nicel bölümü 321 ebelik öğrencisi ile Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği ve Tanımlayıcı Bilgi Formu kullanılarak; nitel bölümü ise 25 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yürütülmüştür. Nicel verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, parametrik ve nonparametrik testler kullanılmıştır. Bu çalışmada öğrencilerin kültürlerarası duyarlılık toplam puan ortalamalarının 80±5 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin kültürlerarası duyarlılıklarının belirleyicileri arasında öğrenim görülen sınıf, yabancı dil bilme, farklı ülke/kültürlerden arkadaşa sahip olmak yer almaktadır. Nitel verilerin değerlendirilmesinde içerik analizi kullanılmış;“Kültür algısı”,“Kültürlerarası farklılıklara yaklaşım”,“Kültürlerarası farklılık durumunda yaşanan zorluklar”,“Kültürlerarası farklılıklarla baş etme stratejileri”,“Kültürlerarası duyarlık düzeyini etkileyen faktörler”ve“Kültürlerarası duyarlık düzeyinin gelişimine yönelik beklentiler”olmak üzere 6 tema belirlenmiştir. Öğrencilerin orta düzeyde Kültürlerarası duyarlılığa sahip oldukları; hem nitel hem de nicel boyutta elde edilen veriler doğrultusunda öğrenim görülen sınıfın duyarlılık düzeyini etkileyen en önemli belirleyici olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre araştırmacı/akademisyen ebelere ve klinik/sahada görevli ebelere öğrencilerin farklı kültürden bireylerle hem sosyal ortamlarda hem de klinikte daha fazla etkileşimde olmalarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive type in order to examine the intercultural sensitivity levels of midwifery students with quantitative and qualitative methods. The quantitative part of the study was conducted with 321 midwifery students using the Intercultural Sensitivity Scale and Descriptive Information Form; the qualitative part was conducted with 25 students using a semi-structured interview form. Descriptive statistics, parametric and nonparametric tests were used in the analysis of quantitative data. In this study, the total mean score of students' intercultural sensitivity was determined as 80±5. Among the determinants of students' intercultural sensitivity are the class in which they study, knowing a foreign language, and having friends from different countries/cultures. Content analysis was used in the evaluation of qualitative data; Six themes were identified:“Cultural perception”,“Approach to intercultural differences”,“Challenges in the situation of intercultural difference”,“Strategies for coping with intercultural differences”,“Factors affecting the level of intercultural sensitivity”and“Expectations for the development of the level of intercultural sensitivity”. Students have moderate Intercultural sensitivity; In line with the data obtained in both qualitative and quantitative dimensions, it was determined that the class in which the education was studied was the most important determinant affecting the level of sensitivity. According to the results of the research, suggestions were presented to researchers/academic midwives and midwives working in the clinic/field for students to interact more with individuals from different cultures, both in social environments and in the clinic.