The Changing role of the museum in society: The case of Denmark and Louisiana Museum of Modern Art's Traveling with Art Project
Toplumda müzenin değişen rolü: Danimarka ve Louisiana Modern Sanat Müzesi'nin Traveling with Art Projesi örneği
- Tez No: 414714
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ÜNSAL BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sosyoloji, Museology, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, örnek bir çalışma üzerinden çağdaş müzelerin topluma karşı demokratik bir rol edinmesini incelemektedir. Bu örnek çalışma, Danimarka'da bulunan bir müzenin sanat projesi ve bu projenin ulusal bağlamını kapsamaktadır. Tez araştırması yapılırken kalitatif metotlar kullanılmış olup, tezin bütünlüğü röportaj ve gözlemlerden edinilen kalitatif verilere dayanmaktadır. Tez araştırması süresince müze projesine kişisel olarak katılımda bulunularak gözlemler yapılmış, proje katılımcıları ve projeye katkıda bulunanlar ile röportajlar yapılmıştır. Müze alanını ve sanatı, mülteci çocuklar için iyi ve yaratıcı deneyimler oluşturmak amacıyla kullanan söz konusu müzeyi inceleyerek, bu tez çalışması, çağdaş müzenin toplumda nasıl demokratik bir rol edinebileceğini göstermektedir. Ulusal bağlamda ise, refah ilkesine dayanarak yapılan kültür politikalarının müze bağlamındaki sonuçlarını göstermektedir. Bu tez çalışması, müzenin, kültür politikalarına paralel olarak demokratikleştiğini; ancak kültür politikalarından bağımsız olarak demokratik bir rol edindiği sonucuna varmıştır. Müze, edindiği bu rol ile demokratik bir eğitim alanı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a single case study that examines the contemporary museum's approach to society in terms of adopting a democratic role. The case is a museum project in Denmark and its national context. This thesis is based on qualitative methods, and it relies predominantly on qualitative data from interviews and observations. During the research, the museum project has been observed with personal participation, and participants and contributing groups have been interviewed. By examining the project, which uses the museum's spatiality and art to generate creative processes for refugee and asylum seeking children, the thesis displays how a contemporary museum can adopt a democratic role in society. By examining the national context, the thesis shows the outcomes of a welfare-based cultural policy in the museum context. The thesis concludes that the museum actively takes a democratic role that is in line with but not dependent on the national cultural policy, and it concludes that the role taken by the museum can be understood as a democratic learning space.