Gazetelerde ifade hürriyetinin sınırlandırılması
Restriction of freedom of expression in newspapers
  1. Tez No: 414718
  2. Yazar: ASUDE YARDIMCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULAŞ KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Toplumların oluşum süreçlerinin başladığı dönemlerden itibaren ifade hürriyeti, toplumsal bir ihtiyaç olarak kendini göstermiştir. Bu toplumsal ihtiyaç, toplumu yöneten kesim tarafından, yönetilenler üzerinde hakimiyet ve yönlendirme sağlanması amacıyla çeşitli yasal düzenlemeler yapılmasına yol açmıştır. Kuşkusuz aynı düzenlemeler, yine toplumsal bir ihtiyaç olan ve ifade hürriyetiyle bütünleşerek işlevselleşen basın hürriyeti içinde geçerli olmuştur. Günümüzde medyanın en işlevsel yayın araçlarından biri olan gazetelerde ifade hürriyetine yönelik gerçekleştirilen müdahaleler, özelde bireyin genel de ise toplumun bilgiye erişim hakkını doğrudan kısıtlamaktadır. Çalışma kapsamında bu sınırlandırmaları yorumlamak amacıyla öncelikli olarak, ifade hürriyetine yönelik kavramsal tanımlamalar ve yaklaşımlar ortaya konulmuştur. Ayrıca uluslararası hukuk açısından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere, Avrupa İnsan Mahkemesi'nin konuya yönelik geliştirdiği içtihatlar ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Bu bağlamda ulusal hukuk açısından ifade hürriyetinin sınırlandırılması, başta 1982 Anayasası olmak üzere, Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu ve Basın Kanunu dikkate alınarak incelenmiştir. Basın hürriyetinin kavram ve sınırlarının çok yönlü tartışıldığı bu çalışmada, gazetelerde ifade hürriyetine yönelik“terörle mücadele”,“özel hayatın gizliliği”,“genel ahlak”ve“şeref ve haysiyetin ihlali”kapsamında gerçekleştirilen müdahalelere yer verilmiştir. Bu müdahalelerin ifade hürriyetini hangi açılardan sınırlandırdığı ortaya konularak, mevcut sorunlara yönelik çözüm önerileri bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Freedom of expression has been occurred as a social need from the beginning of the period of the society formation process. By means of this social need, several legal regulation have been performed by the ruler party in according to exercise sovereignty and guidance on the ruled party. Certainly the same regulations have been stand for freedom of the press which is also a social need and become functional integrating with the freedom of the expression. At the present time the right of individual in private and society in general to access to the information is directly restricted by the interventions of the freedom of expression in newspaper one of which is the most functional publishing tool. In order to interpret these restrictions in the scope of the study, freedom of expression oriented conceptual definitions and approaches have been put forward as a priority. Moreover, especially the European Convention on Human Rights in terms of international law, case law developed on the subject of the European Court of Human Right has been analyzed in detail. In this context, the limitations of freedom of expression in terms of national law were examined regarding of in particular 1982 dated Constitution and the Constitution of the Turkish Penal Code, Anti-Terror Law and the Press Law. In this study where the concepts and the limits of the freedom of the press is discussed in many aspects, the freedom of the expression in newspaper oriented interventions on the scope of“war on terror”, the“privacy”,“public morality”and“honor and dignity of the violation”are mentioned herein. By identifying in what ways these interventions are held, solutions for existing problems are proposed.