Digitization of 'musicking': How digital media intercepts the modes of musical activity?
Müziklemenin dijitalleşmesi: Dijital medya müzikal aktivite biçimlerine nasıl müdahil olmaktadır?
- Tez No: 414717
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL NALÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, İletişim Bilimleri, Music, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İletişim teknolojilerindeki güncel değişimler büyük etkiler yaratmıştır. Dijital teknolojilerle birlikte çeşitli bilgilerin işlenme metodu dönüşüme uğramaktadır. Bu değişim, beraberinde yeni toplumsal varoluş ve katılım pratiklerini; böylelikle yeni toplumsal etkileşim süreçlerini de beraberinde getirmektedir. Böylesi bir teknolojiyle şekillendirildikten sonra, bireylerin ve toplumların iletişimi de uzun vadede değişime uğramakta ve her türlü alanda dönüşmektedir. Müzik ve müzikal aktivite, ya da Christopher Small'ın terminolojisiyle Musicking (Müzikleme) de dijital medyayla çeşitlenen gerçeklikler ve potansiyellerle birlikte yeni formlar kazanmaktadır. Bu metin, yeni dijital alanlar, zamansallıklar ve katılım süreçleri yaratan dijital medya ile müzikal eylemliliğin kesişimini yakalamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent changes in communication technologies have brought a lot. With the introduction of digital technologies, the processing of various forms of information have changed. This change enabled newer forms of social presence and contribution thus newer forms of social interaction. Forged by such technologies, the way individuals and societies communicate with one another eventually faced a dramatic shift. Moreover, it has changed the way societies live as they have been subjected to transformation in almost every dimension. Music and musical activity, or in Christopher Small's word; 'Musicking', has also been facing new and varied forms with various realities and capacities emerged by digital media. This thesis aims to grasp musical activity in digital media that enables new digital settings, temporalities and participation for such musical encounters.