Retro furniture boom: A study of the experience of nostalgia and ways of self distinction in postmodern society
Retro mobilya artışı: Postmodern toplumda nostalji deneyimi ve kendini farklılaştırmanın yolları
- Tez No: 414719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELEN ANSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Endüstrileşmiş dünya tüketim toplumunu da beraberinde getirdi. Medya ve internetin de etkisiyle insanların hayat stilleri genellikle tüketim üstüne şekillenmeye başladı. Bu tip bir dünyada, insanlar ve nesneler arasındaki bağ yeni bir hal almaya başladı. Nesnelerin insanların hayatına hiç olmadığı kadar dahil olması, insanların hayatlarının neslerin dünyası ile sınırlandırılması anlamına geliyordu. Tüketim toplumundan sıkılan insanlar daha sabit değerler aramaya başladılar. Geçmiş onlar için değişemeyecek ve sabit olan tek şeydi. Bu sebeple insanlar geçmişlerine özlem duymaya ve geçmişe ait neslere ilgi duymaya başladılar. Geçmişe dair bu özlem tüketim toplumunda retro kültürünün doğmasının yolunu açtı. İnsanlar retro nesneleri özellikle de retro mobilyayı geçmişe dair güzel günlerini hatırlamak için kullanmaya başladılar. Fakat bunu yaparken unuttukları anılarının ve kollektif olarak yeniden şekillenen geçmişlerinin farkında değildirler. Bu tezde tüketim toplumundan bir kaçış olarak görülen retro mobilyanın aslında insanları tüketim toplumunun içine çektiği ve bu mobilya ile geçmişlerine tutunmaya çalışan insanların aynı zamanda hafızalarından anılarını kollektif olarak ve yavaş yavaş sildikleri sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrialized world breed consumption culture in late capitalism. People's life styles have mainly focused on consumption thanks to media and the internet. In this type of world, the relationship between people and objects have taken a new path. Objects got involved in people's lives more than ever and this caused people to limit their lives with objects' world. Getting bored in consumption culture led people to find something stable. Past was the only thing that could never change and it was stable. That is the reason why people long for their past and start to have an interest in the objects of the past. Longing for the past breed retro culture in consumption culture and people used retro objects, mainly furniture, to remember their good old days without realizing the memories that they have forgotten and that they have been reconstructing collectively through the interest in contemporary time's nostalgia. In this study, it was found out that while retro-furniture was seen as a way to escape from consumption culture, it was actually serving for consumption culture and while people possesed retro furniture in order to hold on to their memories and past, people gradually and collectively reconstructed their past with the help of retro furniture.