Tercümân-ı Ahvâl Gazetesinin 101-150 sayılarının transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of the numbers 101-150 of Tercümân-i Ahvâl newspaper
  1. Tez No: 752940
  2. Yazar: RECEP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. FERHAT GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 481
Özet
Türk basın tarihinin başlangıcı olarak kabul edilmiş olan ve ilk özel gazete olma özelliğini de taşıyan Tercümân-ı Ahvâl gazetesi Çapanzâde Agâh Efendi ve Şinâsi Efendi gibi şahsiyetlerin gayretleriyle çıkarılmaya başlanmıştır.“Tercümân-ı Ahvâl Gazetesinin 101-150 Sayılarının Transkripsiyon ve Değerlendirmesi”adını verdiğimiz bu tezde; Tercümân-ı Ahvâl gazetesinin 101-150 sayıları transkripsiyon edilerek, dönemin toplumsal, siyasal, iktisadi ve uluslararası durumunu nasıl yansıttığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tercümân-ı Ahvâl, ifade hürriyetine önem vererek sürdürdüğü yayın hayatı boyunca, yönetenlerin değil yönetilenlerin durumunu anlamaya ve bunları duyurmaya çalışmıştır. Çalışmamız neticesinde dönemin diğer gazetelerinden farklı bir içeriğe sahip olmayı amaçlayarak fikir tartışmalarına da yer veren ve bu yönüyle de ilk olma özelliğini taşıyan Tercümân-ı Ahvâl gazetesinin, dönemindeki fikir tartışmalarına ve döneminde yaşanan olaylara sayılarında nasıl yer verdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the efforts of figures such as Çapanzâde Agâh Efendi and Şinâsi Efendi, the Tercümân-ı Ahvâl newspaper, which is considered by some to be the beginning of Turkish press history and the first private newspaper, was started to be published. In this thesis we named“Transcription and Evaluation of the 101-150 Issues of the Tercümân-ı Ahvâl newspaper”; it is attempted to reveal how the period represented the social, political, economic, and international condition by transcribing the 101-150 issues of the Tercümân-ı Ahvâl newspaper. Throughout its publishing period, Tercümân-ı Ahvâl had sought to comprehend and announce the situation of the governed, not the rulers, and had done so by giving importance to freedom of expression. As a result of our study, it is tried to reveal how the Tercümân-ı Ahvâl newspaper, which aims to have different content from the other newspapers of the period and is the first in this aspect, included the debates of its period and the events that took place in its period in its numbers.