Ceza koşulunun zarar ve tazminatla ilişkisi
Penalty clause and its relation with loss and damages
- Tez No: 414727
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM M. ATAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmanın konusunu ceza koşulu ve ceza koşulunun zarar ve tazminatla ilişkisi oluşturmaktadır. Ceza koşulu, borçlunun borcunu ihlal etmesi olasılığında alacaklıya karşı yerine getirmeyi taahhüt ettiği edim olarak tanımlanabilir (TBK m. 179 vd. hükümlerinde düzenlenmektedir). Bu çalışmanın amacı, ceza koşulu ve ceza koşulunun zarar ve tazminatla olan ilişkisine dair doktrinde ve uygulamada yer alan tartışmalı konuları ele alarak bu hususlara açıklık getirmektir. Bu amaç doğrultusunda, öncelike ceza koşulunun tarihi gelişimi ve genel özellikleri inceleme konusu edilmiştir. Ardından, ceza koşulunun zarar ve tazminatla olan ilişkisi incelenmiştir. Son olarak ise ceza koşulu, uluslararası düzenlemeler kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is penalty clause and its relation with loss and damages. Penalty clause can be defined as a performance, which is set for the possibility of non-performance of the debtor (Turkish Code of Obligations Art. 179 et seq.). The aim of this dissertation is to clarify the issues debated in doctrine and practice with regard to the penalty clause in its relation with damage and compensation. To this end, firstly historical background and general properties of penalty clause are explained. Secondly, the relation between penalty clause and loss and damages is examined. Finally, the last chapter focuses on penalty clauses under international regulations.