The Construction of material and visual culture for the changing Muslim female portrait in 2000s: The case of Islamic fashion magazines and a visuality - based social media network
2000'lerde değişen Müslüman kadın portresine bağlı olarak maddi ve görsel kültür inşası: İslami moda dergileri ve görsellik odaklı sosyal medya ağı
  1. Tez No: 414731
  2. Yazar: SEMANUR SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KÖMEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma, çeşitli sayıda görsel ve yazılı kaynağa başvurarak son on beş sene içerisinde şık bir biçimde örtünmüş Müslüman kadın görünümünün ne manaya tekabül ettiğini analiz etme girişimidir. Kamusal alanda şık veya zarif Müslüman kadın portresini sergilemeye atfedilen kişisel, sosyal ve dini önem, öncelikle İnstagram hesaplarındaki ve popular semtlerdeki (Erenköy ve Bağdat Caddesi) Müslüman kadınların aşırı görünürlüğü ve daha sonra üç farklı İslami moda dergisi üzerine odaklanılarak anlatılmaktadır. Bu çalışmadaki ana amaç, Müslüman kadınların yeniden şekillendirilmiş kimliklerine bağlı olarak bu süreçte yeni oluşturulmuş maddi ve görsel kültürün inşasına işaret etmektir. Tezde vurgulanan bir diğer önemli nokta ise İslami elbise uygulamalarının sürmekte olan dönüşümlerinden dolayı üst kesimle Müslüman entelektüeller arasında oluşan gerilimdir. Alternatif görselliğin oluşumunu, İslami yaşam tarzının yepyeni yorumunu ve bunla ilişkili olarak yeni Müslüman öznelliklerini araştıran tez Müslüman kadınların tesettür performansları ile dindarlık arasındaki bağlantıyı analiz etmektedir. Çalışma, Müslüman kadınların medya kaynaklarındaki mevcut temsilleri ile tesettürün kabul edilmiş ana akım yorumu arasındaki farklılıkları sunmaktadır. Bu farklılık, kadın bedenselliğini örtmenin mevcut temsili fonksiyonu sebebiyle çağdaş Müslüman kadınların bir profanlaşma* süreci yaşayıp yaşamadığı sorusuna Müslümanlar için referans kaynağı olan Kuran ve hadisler göz önüne alınılarak dikkat çekmektedir. * Profanlaşma kutsal şeye saygısızlık, kutsal olanın içeriğinin boşaltılması veya değerli olanla bağların koparılması manalarına tekabül etmektedir.
Özet (Çeviri)
Drawing upon a wide range of visual and written sources, the study is an attempt to analyze what it corresponds to look a fashionably covered Muslim female in about last fifteen years. Personal, social and religious significance attached to display an elegant Muslim female portrait in public is elucidated by focusing on three different Islamic fashion magazines and the exorbitant visibility of Muslim females on Instagram accounts and in the popular districts such as Erenköy and Bagdat Street. The main objective in this study is to point out the construction of the newly-formed material and visual culture through the current refashioned identity of Muslim females in this process. Other important point that is highlighted in thesis is the tension between Islamic intellectuals and the upper class due to the ongoing transformations of Islamic dress practices. While exploring the formation of the alternative visuality, new interpretation of Islamic lifestyle and accordingly new Muslim subjectivities, the thesis analyzes the connection between the religiosity and tesettür* performance of Muslim females. The study presents the difference between the current media representations of Muslim females and the acknowledged mainstream interpretation of tesettür, which raises the question of whether contemporary Muslim females experience a process of profanation due to the current representational function of covering female corporality by taking the hadiths and the Quran into consideration as the source of reference for Muslims. * The word“tesettür”stands for something more than just covering the hair with a headscarf or a shawl but it denotes not only the expected outer look but also morality defined for Muslim females in the Islamic law.