The Role of preferred defense mechanisms and perceived support on the relation between internalized homonegativity and psychological well - being among gay and lesbian young adults
Gey ve lezbiyen genç yetişkinlerde içselleştirilmiş homonegativite ve psikolojik iyi olma hali arasındaki ilişkide tercih edilen savunma mekanizmaları ve algılanan desteğin rolü
- Tez No: 414730
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE BOLAK BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, içselleştirilmiş homonegativite ve olumlu kendilik algısı, kişilerarası ilişkilerde yüksek işlevsellik ve psikopatolojik semptomların görece azlığı ile karakterize olan genel psikolojik iyi olma hali arasındaki ilişkiyi, algılanan sosyal destek ve tercih edilen savunma mekanizmalarına odaklanarak incelemektir. Bu çalışmanın temel amacı, içselleştirilmiş homonegativite ve olumlu kendilik algısı, kişilerarası ilişkilerde yüksek işlevsellik ve psikopatolojik semptomların görece azlığı ile karakterize olan genel psikolojik iyi olma hali arasındaki ilişkiyi, algılanan sosyal destek ve tercih edilen savunma mekanizmalarına odaklanarak incelemektir. Araştırmaya, Türkiye'nin iki büyük şehri olan İstanbul ve Ankara'daki LGBTI dernekleri aracılığıyla iletişim kurulan 60 lezbiyen ve gey genç yetişkin katılmıştır. Anket paketine ek olarak bir bilgisayar programı kullanılmıştır. Bilgisayar programı, Örtük Çağrışım Testi'nin uygulanabilmesi için Eprime-2 yazılımını kullanmıştır. Anket paketi, Onam Formu ve Demografik Bilgi Formuna ek olarak, Evre Tayin Ölçeği, Hudson-Ricketts Homofobi Ölçeği, Savunma Biçimleri Testi, Çokboyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Kişilerarası İlişki Boyutları Ölçeği ve Kısa Semptom Envanterini içermektedir. İçselleştirilmiş homonegativitenin genel iyi olma halini olumsuz etkileyeceği, algılanan sosyal destek ve kullanılan savunma mekanizmalarının olgunluk düzeyinin de bu ilişkide aracı bir etkisinin olacağı öne sürülmüştür. Ancak çalışmanın sonuçları, içselleştirilmiş homonegativitenin hostilite ile anlamlı bir korelasyon gösterdiğini, genel iyi olma hali ile ise anlamlı bir korelasyon göstermediğini ortaya koymuştur. İçselleştirilmiş homonegativitenin, genel iyi olma hali üzerindeki olumsuz etkisinin, hostilite düzeyindeki artışı ve sosyal destekteki aşınmayı da içeren bir yoldan, daha dolaylı şekilde işliyor olabileceği düşünülmüştür. Algılanan sosyal destek ve savunma mekanizmalarının olgunluk düzeyi ile genel iyi olma hali arasındaki ilişkilerin beklenen doğrultuda olduğu görülmüştür: Daha yüksek düzeylerde sosyal destek algısına sahip olan ve immatuür savunma mekanizmalarına bağımlılığı daha düşük olan katılımcıların, genel psikolojik iyi olma hallerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Başlangıçtaki mediasyon hipotezi doğrulanmamışsa da, bulgular, bir moderasyon modelini destekler niteliktedir. Buna gore, daha yüksek düzeylerde içselleştirilmiş homonegativite gösteren bireylerin, immatür savunma mekanizma kullanımlarındaki olası bir azalmanın, genel psikolojik iyi olma halleri üzerinde daha fazla olumlu etkiye yol açtığı görülmüştür. Bu çalışmada elde edilen bulgulardan çıkarım yapılabilecek temel teorik ve klinik sonuçlar tartışılmış ve ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to explore the relationship between internalized homonegativity and overall psychological well-being characterized by a positive sense of self, improved functioning in interpersonal relationships and lower levels of psychopathological symptoms, with a focus on the role of perceived social support and level of preferred defense mechanisms. A convenience sample of 60 lesbian and gay young adults, contacted through recognized LGBTI organizations in two big cities of Turkey – İstanbul and Ankara – participated in the study. A computer program, together with a survey package, was used. The computer program used Eprime-2 software for the application of Implicit Association Test (IAT). Survey package included Stage Allocation Measure (SAM), Hudson & Ricketts Homophobia Scale (HRHS), The Defense Style Questionnaire (DSQ), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), Social Comparison Scale (SCS), Scale of Dimensions of Interpersonal Relationships (SDIP) and Brief Symptom Inventory (BSI), together with Demographic Information and Consent Forms. Internalized homonegativity was expected to impair overall well-being, with mediating effects of perceived social support and preferred defense mechanisms. Yet, the results revealed that internalized homonegativity did have a significant correlation with hostility, but not with overall well-being. The impairing effects of internalized homonegativity on overall well-being might hence be rather indirect, through the involvement of increased hostility and eroded social support. The hypothesized relations of perceived social support and level of preferred defense mechanisms with overall well-being were in the expected directions: Participants who reported higher levels of perceived social support and less reliance on immature defense mechanisms displayed higher levels of well-being. Although the initial hypothesis on mediation was not confirmed, a moderation model was supported as participants with higher levels of internalized homonegativity received more benefits in terms of overall well-being in case of a decrease in their immature defense use. The major theoretical and clinical implications of this study are discussed, together with suggestions for future research.