70'lerin sosyalist solu'nda bir ayrık otu: 70'lerin Birikim'i (Mart 1975 – Mart 1980)
The Couch grass in 70's socialist left: 70's Birikim (March 1975 – March 1980)
  1. Tez No: 414733
  2. Yazar: BARIŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Birikim dergisinin 1975-80 yılları arasını kapsayan birinci dönemine dair, derginin dönemin hayli kitlesel sol sosyalist mecrasında teşkil ettiği ayrıksı konumu daha çok monografi nitelikli olarak ele almış ve buradan hareketle mutat teori-pratik ikiliğinin bu mikro örnek üzerinden sorunsallaştırılmasını amaçlamıştır. Öte yandan dönemin sol-sosyalist camiasında dergi formunun bir örgütlenme enstrümanı olarak nasıl sevk ve idare edildiğine, Birikim'in (bu türden bir sosyal hareket tesisinin kolaylayıcısı olarak araçsal bir karakterde düşünülen yayın yapma faaliyetine) bizzat formun kendisini idealize eden ve böylelikle sol-sosyalist tahayyülü yayın yapma faaliyetinde cisimlemeyi hedefleyen bir sosyalist kültür dergisi olarak tezahür edişine odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study monographically examines Birikim journal's first era that lasted from 1975 through 1980 and sui generis position the journal assumed within the considerably mass-oriented socialist/left movements(s) of the time; and through this micro example it problematizes the well-known theory-practice dichotomy. Particular attention is paid to the conception of the journal-form as an enabling instrument of mobilization; and the emergence of Birikim as a journal of socialist culture that idealizes the journal-form and aspires to embody the socialist/left imagination in the act of publishing.