Thinking subjectivity in the age of internet: Affective intensity as a political tool
İnternet çağında öznelliği düşünmek: Politik bir araç olarak tesir yoğunluğu
- Tez No: 414734
- Danışmanlar: DR. UMUT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dijital bilgi ve iletişim teknolojilerinde son otuz yıldır yaşanmakta olan hızlı gelişmeler bizi mekâna bağlı özne kurulumunu, mekânlaştırılmış siyasi yapıları ve sabit toplumsal hareket örgütlenmelerini yeniden düşünmeye zorluyor. Bu tez, tesir yoğunluğunu politik bir araç olarak ele alarak İnternet çağında politik öznelliği yeniden düşünmeyi amaçlıyor. Tezin ana sorusu kişiler arasında İnternet yoluyla kurulan yakınlık ve samimiyetin politik alanda nasıl bir rol oynadığıdır. Bu soruya cevap aramak amacıyla çalışma, insanlar arasında çevrimiçi sosyal ağlar yoluyla kurulan ilişkilerin nasıl politik bir araç olarak düşünülebilecek tesir yoğunlukları yaratabileceğine ve bu durumun kimlik ötesinde bir politik yaşam kurgularken bize hangi imgeleri sunabileceğine iki araştırma konusu üzerinden bakıyor: Türkiye'deki Gezi İsyanı ve kadınların Özgecan Aslan'ın katledilmesinden sonra Twitter üzerinde başlattıkları #SendeAnlat kampanyası. Çalışmada Facebook, Twitter, YouTube gibi çevrimiçi sosyal ağlarda yapılan araştırmalardan yararlanıldı ve duygulanımlar (affect) teorisi sosyolojik metod olarak kullanıldı. Bununla birlikte, çalışma disiplinlerarası bir yaklaşımı benimsemekte; Gilles Deleuze ve Felix Guattari'nin siyasi ontolojisi ile Giorgio Agamben ve Jean-Luc Nancy'nin tekillik (singularity) konusunu temel alan güncel çalışmaları metodolojiyi destekleyecek şekilde kullanılıyor. Bu düşünürlerin sunduğu kavrayış ile, çalışma siber-uzamdaki göçebe (nomadic) özneleri kimliksiz ve aidiyetsiz bir politik alana kaçabilen tekillikler olarak düşünmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Revolutionizing digital information and communication technologies of the past three decades urges us to rethink conventional understandings of place-based subject formation, territorialized polity construction and stable social movement organization. This thesis aims to rethink political subjectivity in the age of Internet by considering affective intensity as a political tool. The main question of the thesis is what role might intimacy —a relation of closeness and familiarity with another person—via the Web play in the realm of politics? In order to investigate this question the thesis looks into how communication between people through online social networks create affective intensities as a political tool, and how this political intimacy via the Web might provide us new imaginaries for a non-identitarian political life? The study examines two research cases: Gezi uprising in Turkey and women's Twitter campaign #sendeanlat (“tell your story”) which was organized after the brutal murder of Özgecan Aslan. The thesis conducts online research on social networking sites such as Facebook, Twitter and YouTube, and affect is mobilized as a sociological methodology. Besides it embraces an inter-disciplinary approach; the methodological point is underpinned by the political ontology of Gilles Deleuze and Felix Guattari, and by the works of Giorgio Agamben and Jean-Luc Nancy regarding contemporary debates around the concept of singularity. With the insight they provide, the study tries to think nomadic subjects of cyberspace as singularities that can escape to a political territory of non-identity, and non-belonging.