Savaşa hayır demenin birleştirici gücü: 'Irak'ta savaşa hayır koordinasyonu' deneyiminin Türkiye'deki siyasal kültüre etkisi
The Connective power of saying No to War: The influence of 'No to war in Iraq coalition' on political culture of Turkey
- Tez No: 414739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR UYAN SEMERCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Darbelerle ara verilen bir demokrasiye sahip olan Türkiye'de siyasal katılım yolları bireyler için açıktır; ancak oy vermenin dışında çok sınırlı kullanılmaktadır. Türkiye'de vatandaşlık, genel olarak görev ve sorumluluk çerçevesindedir, vatandaşların siyasete aktif katılımları beklenmemektedir. Türkiye'deki siyasal kültürün özelliklerinden birisi; siyasette kutuplaşmanın egemenliğidir. Genellikle, siyasal sistem içinde iktidar-muhalefet, sağ-sol, dindar-laik, Kürt-Türk eksenlerinde bir çatışma siyaseti yürütülür. 2002-2003 yıllarında Türkiye'deki savaş karşıtı hareket bu genel çerçevenin dışına çıkmıştır. Vatandaşlar çok boyutlu siyasal katılım türlerini kullanarak, meclisin Irak savaşına ilişkin politikalarını etkilemeyi başarmıştır. Bu başarı, Irak'ta Savaşa Hayır Koordinasyonu (ISHK)'nun da içinde yer aldığı geniş bir muhalif hareketin eylemleri sonucunda kazanılmıştır. Koordinasyon sürecinde kutuplaşmalar bir kenara bırakılarak, Türkiye'yi etkileyen boyutta kitlesel bir siyasal katılım faaliyeti yürütülmüştür. Tezde Koordinasyon deneyimi mülakatlar, birincil kaynaklar ve gazete taramaları yardımıyla incelenip, bu deneyimin Türkiye siyasal kültürüne etkileri değerlendirilmiştir. Tez çalışmasında öncelikle siyasal kültür ve siyasal katılım kavramları, vatandaşların siyasete katılımları teorik düzlemde ele alınmıştır. Türkiye'deki siyasal kültür ve siyasal katılım literatürü değerlendirilmiş, birincil kaynaklar ve gazete taraması yardımıyla bir siyasal katılım modeli olarak Koordinasyon sürecine bakılmıştır. Bu süreçte kimler, nasıl bir araya geldi, birlikte neler yapıldı, bu hareketi farklı kılan noktalar nelerdi gibi soruların cevapları bulunmaya çalışılmıştır. Koordinasyon üyeleriyle yapılan mülakatların da yardımıyla bu siyasal katılım deneyiminin Türkiye siyasal kültürü üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey which has a democracy that interrupted by several military coups, the ways of political participation are open to individuals yet they are used limitedly apart from voting at the elections. Citizenship is framed by duty and responsibility in Turkey, the active participation to politics is not something expected from them. Furthermore one of the characteristics of political culture is that the predomination of political polarization in politics. By and large the conflict policy is followed on the axes such as rulers -opposition, right wing-left wing, religious-secular, Kurd-Turk. The anti-war movement went beyond this general framework between 2002 and 2003. The citizens managed to affect the policies of Turkish Parliament on war in Iraq by using various ways of political participation. This success was achieved as a result actions organized by an extensive opposition movement including“No to War in Iraq Coordination”. In this Coordination process, for the first time, the polarization has been left aside and a mass participation activity which affected whole of Turkey has been conducted together. In the thesis, the experience of the Coordination has been examined with the help of and archive of the Coordination and newspaper scans of that period. The Coordination's influence on Turkey's political culture has been reviewed with the interviews with primary members of the Coordination. In this work the concepts of political culture, political participation and political engagement of the citizen are addressed theoretically. The effect of political participation processes on political culture is studied. The political culture and political participation literature in Turkey has been reviewed and the coordination process has been viewed as a political participation model through the utilization of primary sources and newspaper scans. Questions like how they came to work together, what kind of activities have been organized together, what distinguishes this movement from others have been tried to be replied. The effect of this political participation experience on Turkey's political culture has been examined through interviews with members of the Coalition.