Selling Berlin by the pound: A critical study on urban and demographic outcomes of post - touristic Berlin's commodification
Berlin'i kiloyla satmak: Post - turistik Berlin'in metalaşmasının kentsel ve demografik sonuçları üzerine eleştirel bir çalışma
- Tez No: 414743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT SOMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Berlin örneğine odaklanan bu tez Holokost, Soğuk Savaş ve 90'ların de-endüstriyelleşme sürecinde kentteki negatif mekanların kullanımını, ve turistik etkinliklere dönüşmelerini incelemektedir. Bahsedilen durumlar post-turizm ve negatif alan kullanımı üzerinden benzerlik gösterse de, her biri özgündür ve farklı sonuçlar doğurmuştur. Çalışma boyunca, Holokost'un karşı-anıtları, Duvar'ın Doğulular üzerindeki etkisi, Ostalgie fenomeni, 90'larn de-endüstriyelleşmesinin sonuçları, ve Kreuzberg'in soylulaştırılması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Focusing on the case of Berlin, this thesis explores how the cases of Holocaust, Cold War and 90's deindustrialization uses the negative spaces of the city, and their transformations into touristic attractions. While each case has a similarity when they are examined in the scope of post-tourism and negative space usage, all are unique cases and very different outcomes. Through the study, counter-memorials of the Holocaust, Wall's affect on Easterners, the Ostalgie phenomenon, results of 90's deindustrialization, and gentrification of Kreuzberg are examined.