JB'da performativite: Virginia Woolf'un çift cinsiyetli karakterleri Orlando ve Mrs Dalloway
Judith Butler's performativity: Virginia Woolf's androgynous characters Orlando and Mrs Dalloway
  1. Tez No: 414758
  2. Yazar: ZEYNEP BUSE ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE PARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma Virginia Woolf'un çift cinsiyetli olan ana karakteri Orlando'yu Judith Butler'ın performans odaklı bakış açısı ve teorilerinin ışığında incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma, Woolf'un karakteri Orlando'ya Butler'ın cinsiyet normlarını yok etmeye yönelik bakış açısıyla yoğunlaşmıştır. Orlando'nun gerçek benliğinden ziyade devam eden gelişimi Orlando'nun yolunu Butler'ın performans kuramına götürür. Butler, cinsiyetin gerçek ve doğal olmadığını ve bireylerin gerçek kimliklerine ulaşabilmek için sürekliliklerini devam ettirmesi gerektiğini iddia eder çünkü süreklilikleri cinsiyetleri için oldukça anlamlıdır. Woolf'un fantastik karakteri Orlando cinsiyetini sürdürmeye çalışanlardan birisidir ve romanda cinsiyet değiştirdiğinde cinsiyetini sabitlemeyerek cinsel kimliğini oluşturmaya çalışmıştır. Çalışma aynı zamanda Woolf'un Mrs Dalloway adlı eserindeki ana karakterin toplumsal cinsiyet rolünü de incelemektedir. Evli olan Mrs Dalloway'in Sally Seton ile lezbiyen bir ilişkisi vardır. Roman boyunca Mrs Dalloway sabit ve değişmeyen benliği kabul etmek istemez. Orlando çift cinsiyetliliğin üçüncü kimlik olarak oluşturulduğu bir eserdir. Hem Orlando hem de Mrs Dalloway Butler'ın da eleştirdiği cinsiyet kategorisine karşı Woolf'un duruşunu simgeler. Çalışma Woolf'un çift cinsiyetli yaklaşımından ve Butler'ın performans teorisinden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has aimed to analyze Virginia Woolf's protagonist Orlando, an androgynous character, with mainly in light of the theories and the perspectives of Judith Butler. The study focuses on Woolf's character Orlando from Butler's point of view which destroys construction of gender norms. Orlando's seeking his continual evolution rather than true self takes his road to Butler's theory of performativity. Butler's theory of performativity offers that gender is not given and real so that people should act in one way to become real because their acting and performance are quite significant to gender that they have. Woolf's fantastic character Orlando is one of these performing genders and s/he tries to perform her/his gender as unstable sex when he changes his gender from male to female in the novel. The study also examines the social identity of the main character in Woolf's another work Mrs Dalloway. Mrs Dalloway, a married woman, has a lesbian relationship with her female friend Sally Seton in the novel. Mrs Dalloway does not want to accept the fixed and unchangeable self during the novel. Orlando is the work in which the third term of gender is created as an androgyny. Both Orlando and Mrs Dalloway symbolize Woolf's stand against gender categorization to which Butler also quietly objects. The paper consists of Woolf's androgynous mind and Butler's performativity.