The Role of adult attachment in relationship patterns and eating attitudes
Yetişkin bağlanma stillerinin ilişki örüntüleri ve yeme tutumları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 414757
  2. Yazar: EDA İKİKARDEŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLENBAHT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma, yetişkin bağlanma stillerinin ilişki örüntüleri ve yeme tutumları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın iki temel hipotezi vardır. İlk olarak bağlanmadaki güveninin ilişki örüntüsü üzerindeki etkisi; ikinci olarak güvensiz bağlanmanın bozuk yeme tutumları üzerindeki olası etkisi araştırılmaktadır. Bunlara ek olarak, bu bağlantılarda beden tatmini ve cinsiyet farkının nasıl bir rol oynadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu hipotezleri test etmek için, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Güven Göstergesi Bilgisi Testi, İlişkiler Anketi, Yeme Tutum Testi ve Beden Bölgeleri ve Özelliklerinden Hoşnut Olma Anketi genç yetişkinlerden oluşan bir Türk örneklemine uygulanmıştır. Sonuçlar, bağlanma stillerinin ilişki örüntülerini etkilediğini ve güvensiz bağlanmanın bozuk yeme tutumları için belirgin bir yordayıcı olduğunu göstermektedir. Şu anda romantik bir ilişkisi olmayan kişilerde korkulu bağlanma yeme tutumlarındaki problemleri yordarken, romantik bir ilişkisi olan kişilerde kaygılı bağlanma ve beden endeksi, bozuk yeme tutumlarının belirgin yordayıcıları olarak bulunmuştur. Tartışma bölümünde çalışmanın temel bulguları ve kısıtlılıkları bağlantılandırılmış, gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuş ve sonuçların terapötik çıkarımları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Present study aims to examine the role of adult attachment on relationship patterns and eating attitudes. There are two main hypotheses. First, whether attachment security has an influence on relationship patterns will be tested. Second, the hypothesis stating that people with insecure attachment are more likely to develop disordered eating attitudes will be evaluated. There are also two exploratory research questions on the role of the body dissatisfaction within these relationships, and the differences across genders within these associations. For testing these hypotheses, Experiences in Close Relationships, Knowledge of Indicators, Relationship Questionnaire, Eating Attitudes Test and Body Image Satisfaction Questionnaire were administered to young Turkish adults. According to the results attachment quality influences the relationship patterns, and attachment insecurity is a significant predictor for disturbed eating attitudes. While fearful attachment was found to have a significant predictive value for single individuals, attachment anxiety and Body Mass Index predicts disturbed eating attitudes. Results also showed that body satisfaction is not a significant predictor for eating attitudes. Discussion section links the main aspects of the thesis along with the limitations of the current study; suggestions for further research, and therapeutic implications of the results.