Rationality of the politics of commons
Müşterekler siyasetinin rasyonalitesi
  1. Tez No: 414774
  2. Yazar: UMUT KOCAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Müşterekler siyaseti, müştereklerin savunulması, ele geçirilmesi ve yeni müşterekleştirme pratikleri biçiminde, güncel bir siyaset biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu pratikler, güncel siyasal alanda müşterekler siyaseti olarak ifade ettiğimiz şeyi oluşturmaktadır. Ancak bu pratikler yalnızca bir siyaset biçimi olarak değil, aynı zamanda siyaseti anlama ve siyaset yapma yolu olarak da düşünülmelidir. Dahası, farklı ontolojilerin farklı müşterekler anlayışılarını mümkün kıldığı söylenebilir. Bireyselci ontoloji içerisinde müşterekler, bireylerin kullandığı varlıklara indirgenmektedir. Ancak, ilişkisel ontoloji içerisinde müşterekler, toplumu, ontoloji ve politika açısından başka bir anlama biçimine imkan sunar. Günümüz dünyasında mevcut çitleme sürecine karşı, müşterek bir siyaset anlayışını ve siyaset pratiklerini paylaşan ve yaratan farklı politik hareketler vardır. Bu açıdan, müşterekleri bu biçimde anlamanın kendisi siyasetin rasyonalitesini de başka türlü düşünmemize yol açar. Müşterekler siyaseti, müşterekleştirme pratiklerine bağlı olarak, siyaseti anlama biçimimizi değiştiren bir rasyonaliteye işaret ederken, siyasetin müşterekleştirilme imkanını da ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The politics of commons is a contemporary form of politics that appears as the defense of the commons, reclaiming the commons and new commoning practices. These make what we understand as the politics of the commons in the contemporary political sphere. However, this is not only the content of the politics, but also a way of understanding and doing politics. Moreover, there are different kinds of ontologies that lead to different ways of understanding the politics of commons. Within the individualistic ontology, the commons are reduced to communal assets that are appropriated by the individuals. However, within the relational ontology, the commons lead to a different way of understanding the society in terms of ontology and politics. Therefore, this way of understanding the politics results in thinking different on the rationality of the political. Against the enclosure process in the contemporary world, there are different kinds of political movements that share and create a common way of understanding and doing politics. The politics of the commons, based on the commoning practices, implies a rationality that alters our understanding of the political, and opens up a possibility for the commoning the politics.