The White - collar participants of Gezi: The relationship of the corporate youth with the movement, discourse and collectivity
Gezi Hareketinin beyaz yakalı katılımcıları: Kurumsal gençliğin eylem, söylem ve kollektiviteyle ilişkisi
- Tez No: 414775
- Danışmanlar: DOÇ. FERDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez neoliberal politikaların ve çalışma kültürünün beyaz yakalıların sosyo-politik davranışları, siyasi tutumları ve kolektif direniş araçlarına olan etkisine odaklanıyor ve Gezi Parkı sürecindeki deneyimlerini göz önüne alarak kurumsal hayatta çalışan şehirli gençliğin sosyal ve siyasi beklentilerini mercek altına alıyor. Tez, bu grubun Gezi eylemlerindeki ağırlığı veya nüfuzu hakkında önkabullerde bulunmadan sahip oldukları varsayılan barışçıl ve örgütsüz Gezi jenerasyonu imgesinin ağırlık ve popülerlik kazanmasının sebeplerini araştırıyor. Tez için yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerle beyaz yakalı gençliğin Gezi Parkı işgali sırasında yaşadıklarına eğiliyor ve katılımcıların düşünce yapılarını yorumlarken neoliberal özne kavramını tartışıyorum. Bu tezde prekarizasyon ve neoliberal özne odak grubu olan eylemcileri karakterize eden ve Gezi eylemlerindeki uysal muhalif tutumlarının sosyo-ekonomik tabanı, başlıca sebebi ve hatta üreticisi olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis' primary focus concentrates on the impacts of the neoliberal politics and work culture onto the socio-political behaviors, political approaches and means of collective resistance among white collar workers, as well as analyzes the socio-political expectations of the corporate-working urban youth who are not members of political organizations based on their experiences during the Gezi uprising. Without pre-speculating on their weight or dominance in the Gezi movement, I problematize and ask the reasons for dominance and popularity of the supposed Gezi generation's peaceful and unorganized characteristics. I conducted semi-structured in-depth interviews in order to pay specific attention to the experiences of white collar youth during the Gezi Park occupation and discuss the concept of the neo-subject in the commentary on the mindsets of the interviewees. I consider the neoliberal subject as a result of precarization as the socio-economic base that characterizes these particular protestors, and which caused and even produced the docile nature of their participation in the Gezi uprising.