Mario Levi'nin romanlarında bellek, kimlik ve mekan
Memory, identity and place in Mario Levi's novels
- Tez No: 414776
- Danışmanlar: DR. SÜHA OĞUZERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mario Levi'nin Karanlık Çökerken Neredeydiniz ve İçimdeki İstanbul Fotoğrafları adlı eserlerinde geçmişteki insanlara ve o zamanın sosyal ve kültürel yapısına özlem duyduğu gözlemlenmektedir. Mario Levi'ye göre bellek mekâna ihtiyaç duyar ve mekânsal belleğin oluşumunda İstanbul'un önemi yadsınamaz. Bu çalışmada, iki romanda da İstanbul ve İstanbul kültürünün bireylerin kimliklerinin oluşmasında etkin bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In his novels, Where Were You When Darkness Fell and My Istanbul Photographs, it is clear that Mario Levi longs for the people and the social and cultural structures of the past by looking at Istanbul. According to Mario Levi, memory needs a place, and the importance of Istanbul has a huge influence on the formation of his spatial memory. This study concludes that Istanbul and Istanbul culture have an influence on the formation of individuals' identities in these two novels.