Effects of object relational level and affective tone of early relationships on affective characteristics of female sexuality and sexual attitudes: An early adulthood sample
Erken ilişkilerin nesne ilişkileri düzeyi ve afektif tonunun kadın cinselliğinin afektif özellikleri ve cinsel tutumlar üzerine etkisi: Bir erken yetişkinlik örneklemi
- Tez No: 414780
- Danışmanlar: UZMAN NİLÜFER ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın temel amacı erken ilişki dinamikleri ile yetişkin kadın cinselliğinin duygulanımsal özellikleri ve cinsel tutumlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. 247 kadın katılımcı çalışmada yer almıştır. Anket paketi, Erken Anılar Prosedürü'nün kısaltılmış bir versiyonunu, İlk Cinsel İlişkiye Verilen Afektif Tepki Ölçeği'ni, Kadın Cinsel Stres Ölçeği'ni, Kısa Cinsel Tutumlar Ölçeği'ni, anne-babanın cinsellikle ilgili olarak verdikleri açık mesajları değerlendiren bir ölçeği, Demografik Bilgi Formu'nu ve Bilgi ve Onay Formu'nu içermektedir. Katılımcılardan en erken anılarını, anneleriyle ilgili en arken anılarını ve babalarıyla ilgili en erken anılarını yazıya dökmeleri istenmiştir. Katılımcılardan toplanan bu üç anı Comprehensive Early Memory Scoring System Manual-Revised içindeki yönergeler izlenerek puanlanmıştır. Erken anılar üzerinden elde edilen nesne ilişkileri düzeyinin, ilk cinsel ilişkiye verilen afektif reaksiyonlar ve cinsel stres üzerinde anlamlı bir etkisi olacağı öne sürülmüştür. Ek olarak, cinsel stres düzeyi ve ilk cinsel ilişkiye verilen reaksiyonların, erken anıların afektif tonuyla korelasyon içinde olması beklenmiştir. Bu araştırmanın bir diğer amacı nesne ilişkileri düzeyi ve ilk ilişkilerin afektif tonu ile nesne ilişkileri düzeyi ve cinsellikle ilgili açık mesajların bağımlı değişkenler üzerindeki etkileşim etkisini araştırmaktır. Sonuçlar anne anılarından elde edilen nesne ilişkileri düzeyinin ilk cinsel ilişkiye verilen afektif reaksiyonlar ve cinsel stres üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Seri korelasyon analizleri, ilk anıların afektif tonu ile ilk cinsel ilişkiye verilen afektif reaksiyonlar arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca en erken anıların afektif tonu ve cinsel stres arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları ve kadın cinselliği ile ilgili çıkarımlar Nesne İlişkileri Kuramı ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the characteristics of early relationships and affective and attitudinal tone of female sexuality in early adulthood. A convenient sample consisting of 247 female participants participated in the study. The survey package consisted of a shortened version of The Early Memories Procedure (EMP), First Coital Affective Reaction Scale (FCARS), First Coital Anticipated Affective Reaction Scale, Female Sexual Distress Scale-Revised (FSDS-R), Brief Sexual Attitudes Scale (BSAS) and a scale assessing overt parental messages related to sexuality, demographic information form and consent form. Participants were asked to write down their earliest memory, their earliest memory of the mother and their earliest memory of the father. These three memories were scored by following the instructions of Comprehensive Early Memory Scoring System-Revised (CEMSS-R). Object relations level obtained from three memories was expected to have a main effect on FCARS scores, anticipated FCARS scores and sexual distress. Moreover, affective reactions to first sexual intercourse and sexual distress level of participants were expected to be correlated with affective tone of three early memories. Another objective of the current study was to investigate the interaction effect of object relations level and affective tone of early memories and also object relations level and overt sexuality related messages received from parents on dependent variables. Results revealed a main effect of the object relational level obtained from mother memory on effective reactions to first sexual intercourse. A series of Pearson correlation analyses indicated a significant relationship between affective tone of early memories and affective reactions to first coitus. Sexual distress level was found to be significantly related to affective tone of the earliest memory. A theoretical discussion concerning outcomes of the study is presented in the light of the Object Relations Theory with inferences about adult female sexuality.