Anksiyete bozuklukları tanılı hastalarda premenstruel disforik bozukluk komorbiditesi ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Investigation of premenstrual dysphoric disorder comorbidity in patients diagnosed with anxiety disorders and related factors
- Tez No: 414781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK UĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada anksiyete bozuklukları tanısı ile izlenen hastalarda premenstruel disforik bozukluk ek tanısı ve ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya Haziran 2012- Mart 2013 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri polikliniğine başvuran DSM-IV-TR tanı kriterlerine göre anksiyete bozuklukları tanısı konulan 18?40 yaş arası 183 kadın hasta alındı. Anksiyete bozuklukları DSM-IV eksen I bozuklukları için yapılandırılmış görüşme (SCID- I), PMDB ek tanısı ise DSM-IV tanı ölçütlerine göre yapılandırılmamış psikiyatrik görüşme ile konuldu. Bulgular: Anksiyete bozuklukları tanılı 183 hastaların 57?si (%31,2) PMDB ek tanısı aldı. PMDB ek tanısı saptanan hastalarla saptanmayan hastalar arasında eğitim düzeyi (p=0,379), medeni durum (p=0,685), çalışma durumu (p=0,786), aylık gelir (p=0,589) ve evlilik yaşı (p=0,661) açısından anlamlı bir fark saptanmadı. PMDM ek tanısı saptanan hastaların yaş ortalaması, PMDB saptanmayan hastalardan anlamlı olarak daha küçük bulundu. PMDB ek tanısı olan hastaların BKİ?si, olmayan hastalardan anlamlı olarak daha düşük bulundu (p=0,001). PMDB saptanan hastalarda çikolata tüketimi saptanmayan hastalardan anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,005). Sonuç: Çalışmanın bulguları psikiyatri polikliniğine başvuran anksiyete bozuklukları tanılı kadınlarda PMDB?nin nispeten yaygın olduğu ve bu hastalarda genç yaş, dismenore, fazla çikolata tüketiminin PMDB ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In the study, it was aimed to investigate the additional diagnosis of premenstrual dysphoric disorder (PMDD) and related factors in patients followed-up with anxiety disorders. Method: Between June 2012 and March 2013, 183 women aged between 18-40 and diagnosed with anxiety disorders according to DSM-IV-TR diagnostic criteria were admitted to the Psychiatry Department of Meram Medical School, Necmettin Erbakan University. Anxiety disorders were diagnosed with interviews (SCID-I) structured for DSM-IV axis I disorders; however, PMDD additional diagnosis was performed with psychiatric interviews V diagnostic criteria. Results: Diagnosed with anxiety disorders, 57 (31,2%) of 183 patients were additionally diagnosed with PMDD. No significant difference was detected between those with and without PMDD as to level of education (p=0,379), marital status (p=0,685), profession (p=0,786), level of monthly income (p=0,589) and age of marriage (p=0,661). Mean age rate of patients additionally diagnosed with PMDD was significantly lower than those undiagnosed with PMDD. Body Mass Index of those additionally diagnosed with PMDD was found to be significantly lower than those undiagnosed with PMDD (p=0,001). Consuming chocolate was found to be significantly higher in patients with PMDD than those without PMDD (p=0,005). Conclusion: Our findings indicate that PMDD is relatively common in patients with anxiety disorders who are admitted to the psychiatry clinic, and younger age, dysmenorrhea and consuming much chocolate are related to PMDD.