Doğumsal böbrek ve üriner sistem anomalisi olan olgularda prenatal risk faktörlerinin araştırılması
Congenital anomalies of the kidney and urinary systems of the case investigation of prenatal risk factors
  1. Tez No: 414784
  2. Yazar: HATİCE EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Doğumsal böbrek ve üriner sistem anomalileri (DBÜSA) çocuklar ve genç erişkinlerde kronik böbrek hastalığının önce gelen nedenidir. DBÜSA altta yatan birçok genetik bozukluklara bağlı gelişebilir. Öte yandan, epigenetik faktörlerin (in utero ortam gibi) DBÜSA gelişimine etkisi son yıllarda bir çok araştırmaya konu olmuştur. Bu çalışmada, kliniğimizde izlenen DBÜSA olgularının antenatal, maternal ve ailesel özellikleri incelenmiştir. Spesifik olarak, gebelikteki ağırlık artışının DBÜSA gelişimine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma grubuna DBÜSA tanılı hastalar dahil edildi. Kontrol grubu olarak idrar yolu enfeksiyonu tanısıyla izlenmekte olan ancak konjenital renal anomalisi olmayan olgular seçildi. Her iki grup demografik (cinsiyet, gestasyon süresi, prematürite), antenatal (parite, oligohidroamnioz, preeklampsi, gestasyonel DM, eşlik eden malformasyon, İVF), maternal (gebelik yaşı, gebelik öncesi ağırlık, gebelikte ağırlık artışı, gebelikteki ağırlık artış oranı, sistemik hastalık, sigara, alkol, ilaç ) ve ailesel (akraba evliliği, böbrek hastalığı, üriner anomali) parametreler yönünden karşılaştırıldı. Aynı karşılaştırmalar üst (böbrek) ve alt (toplayıcı sistem, üreter, mesane) üriner sistem anomalisi olan çocuklar arasında da yapıldı. İstatistiksel değerlendirmeler ki-kare testi (yüzdeler) ve student-t testi (ölçülebilir veriler) ile yapıldı. P değerinin
Özet (Çeviri)
Congenital renal and urinary system anomalies (CRUSA) are the leading cause of chronic kidney disease in children and young adults. CRUSA can result from underlying genetic disorders. On the other hand effect of epigenetic factors (such as in utero environment) to CRUSA has been recently discussed in several studies. In this study antenatal, maternal and familial characteristics of CRUSA followed at our department were evaluated. Especially we aimed to investigate effect of weight gain during pregnancy. Patients diagnosed as CRUSA were included. Patients diagnosed as urinary tract infection without renal anomalies were selected for control group. Both groups were compared for demographic, antenatal, maternal and familial parameters. Same comparisons were implemented to upper (renal) and lower (collecting system, ureter, urinary bladder) urinary tract anomalies. Statistical analysis performed by the chi square test (percentages) and student-t test (quantitative variables). p value under 0,05 defined as significant. Each of the study and control groups included 140 cases. 91 cases in study group had upper urinary system anomalies and 49 cases had lower urinary system anomalies. Gestation period was lower in study group. In study group prematurity rate, parity, oligohydramnios, concomitant malformation, and family history of kidney disease were higher than control group. Also weight gain during pregnancy for study group was higher than control group. But it can be attributed to higher rate of male fetus and parity in study group. Compatible with this result, body weight of mothers with high parity was higher than unipar mothers. Rate of gestational diabetes mellitus was quite high (10%) and two fold high than control group, but it was not statistically significant. When upper and lower urinary tract anomalies were compared, higher oligohydramnios rate in upper urinary tract anomalies was only significant result. In conclusion we indicate that pregestational body weight and parity are the risk factors for CRUSA. On the other hand role of assisted reproductive techniques to weight gain during pregnancy and subfertility couldn't estimate due to limited number of study and control cases. Thus we emphas